W Poznaniu trwa prestiżowy konkurs na najlepsze skrzypce lutnicze świata
W Poznaniu rozbrzmiewają dźwięki najpiękniejszych skrzypiec świata – trwa niezwykły konkurs lutniczy, który przyciąga mistrzów z całego globu. Już dziś poznajcie kulisy rywalizacji, która wyłoni instrumenty o wyjątkowej duszy i brzmieniu.

Wyjątkowe wydarzenie muzyczne w sercu Poznania

W stolicy Wielkopolski odbywa się 15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy imienia Henryka Wieniawskiego – jedno z najbardziej prestiżowych i najstarszych wydarzeń poświęconych sztuce budowy skrzypiec. Do miasta przyjechało aż 76 instrumentów spośród 85 zgłoszonych, które teraz poddawane są wnikliwej ocenie przez międzynarodowe jury.

Uczestnikami konkursu są zawodowi lutnicy z różnych krajów, którzy zgłosili swoje oryginalne dzieła stworzone nie wcześniej niż w 2022 roku. Ważnym warunkiem jest także to, że instrumenty nie mogły wcześniej zdobywać nagród w innych konkursach. Wszystko po to, by zapewnić najwyższą jakość i świeżość prezentowanych prac.

Unikalne przesłuchania i emocje podczas koncertów w Poznaniu

Jury składa się z pięciorga światowej sławy lutników oraz dwóch znakomitych skrzypaczek – Agaty Szymczewskiej i Soyoung Yoon. To właśnie one wraz z ekspertami oceniają brzmienie i wykonanie każdego instrumentu, zachowując anonimowość skrzypiec aż do momentu ogłoszenia wyników.

Aktualnie trwa trzeci etap konkursu, podczas którego wyłoniono dziesięć najlepszych instrumentów. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć ich brzmienie podczas kameralnego koncertu w Sali Białej Bazaru Poznańskiego już 13 maja. Z kolei 15 maja w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się występ z orkiestrą symfoniczną, który pozwoli jeszcze pełniej docenić potencjał tych wyjątkowych skrzypiec.

Podczas przesłuchań muzycy grają zza specjalnej przesłony, co pozwala jurorom skupić się wyłącznie na dźwięku, bez wpływu wizualnego na ocenę. Jak mówi Agata Szymczewska:

"Nie mam stałego repertuaru, który wykonuję na każdych skrzypcach. To konkretny instrument inspiruje mnie, żeby sięgnąć po jakiś utwór. Na pewno nie można ograniczyć się do zagrania gamy. Ona nie pozwoli nam na sprawdzenie pełnych możliwości instrumentu: głośności, energii, siły dźwięku z jednej strony i szlachetności, delikatności, intymności, kolorów z drugiej."

Finałowa gala i nagrody czekają na najlepsze skrzypce

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 maja wieczorem między godziną 22:00 a 23:00 na stronie internetowej wydarzenia oraz w mediach społecznościowych Towarzystwa Wieniawskiego. Dzień później w Sali Białej Bazaru Poznańskiego odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród oraz koncert galowy na zwycięskich instrumentach.

Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 18 000 euro, drugi laureat 6 000 euro, a trzeci – 4 000 euro. Poza tym przewidziane są wyróżnienia specjalne oraz zaszczyt umieszczenia najlepszego instrumentu w Kolekcji Instrumentów Lutniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w przesłuchaniach lub koncertach informujemy, że wstęp jest wolny. Dodatkowo organizatorzy zapewniają transmisję online dla tych, którzy nie mogą pojawić się osobiście.

Po zakończeniu konkursu wszystkie zgłoszone skrzypce będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz wirtualnie na stronie internetowej konkursu.

Poznań już teraz przygotowuje się do kolejnej wielkiej muzycznej imprezy – w przyszłym roku odbędzie się tu 17. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego, który z pewnością ponownie przyciągnie uwagę miłośników muzyki z całego świata.


UM Poznań