Na Łazarzu zabytkowe dachy odzyskują dawny blask ceramiczną karpiówką

Nowe życie zabytkowych dachów na Łazarzu w Poznaniu

Na skrzyżowaniu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego trwa wyjątkowa metamorfoza czterech historycznych budynków, które od lat pełnią ważną rolę edukacyjną i kulturalną dla mieszkańców Poznania.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 33 zyskują nowe dachy, które przywrócą im dawny blask i zapewnią ochronę na kolejne dekady.

Renowacja dachów na Łazarzu to powrót do historycznej estetyki

Prace remontowe objęły wymianę poszyć dachowych na ceramiczną dachówkę typu karpiówka, która zgodnie z badaniami historycznymi przywraca budynkom ich pierwotny kolor łupkowo-szary. Do tej pory dachy pokrywała czerwona dachówka, która odbiegała od oryginalnego wyglądu obiektów wpisanych do rejestru zabytków już w 1984 roku. Wymiana dotyczy zarówno gmachu Młodzieżowego Domu Kultury, jak i trzech budynków szkolnych od strony ul. Wyspiańskiego.

W trakcie remontu nie tylko odnawiane są dachówki, ale także wymieniane opierzenia, rynny oraz naprawiane kominy. Szczególną uwagę poświęcono zabezpieczeniu drewnianych konstrukcji więźb dachowych poprzez impregnację oraz ochronę przeciwpożarową. Wszystkie prace prowadzone są pod ścisłym nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, co gwarantuje zachowanie historycznego charakteru kompleksu.

Historia i przyszłość zabytkowego kompleksu edukacyjnego na Łazarzu

Budynek Młodzieżowego Domu Kultury oraz trzy szkoły powstały na przełomie pierwszej dekady XX wieku i stylistycznie nawiązują do renesansowo-barokowych form architektonicznych. Kompleks odegrał też znaczącą rolę podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku, kiedy to w jego wnętrzach prezentowano wyroby przemysłu galanteryjnego oraz dokonania Towarzystwa Polska Sztuka Dekoracyjna.

Ostatnie zmiany to nie tylko remont dachu – w zeszłym roku z dziedzińca usunięto asfalt, tworząc miejsce przyjazne dla uczniów i mieszkańców. Powstał tam ogród wraz ze ścieżką sensoryczną oraz nową roślinnością, co znacznie poprawiło estetykę i funkcjonalność przestrzeni wokół zabytkowych budynków.

- Budynki wchodzą w skład założenia urbanistycznego powstałego na początku XX wieku. W 1984 r. zostały wpisane do rejestru zabytków i podlegają ochronie konserwatorskiej. Drewniane konstrukcje dachów zachowały się w dobrym stanie, generalnego remontu wymagało jednak poszycie, stąd potrzeba wymiany ceramicznej dachówki. Prace rozpoczęły się na przełomie marca i lutego, a zakończą się w tym roku. Najbardziej zaawansowana jest wymiana poszycia budynku MDK. Prace realizowane są tak, by w budynkach mogły odbywać się lekcje bez konieczności przenoszenia uczniów w inne miejsca - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Remonty potrwają do końca bieżącego roku, a efekty prac będą cieszyć oko nie tylko uczniów i nauczycieli, ale również wszystkich miłośników poznańskiej historii i architektury. To kolejny krok w kierunku rewitalizacji Łazarza jako dzielnicy pełnej życia i szacunku dla swojej przeszłości.


Na podstawie: Urząd Miasta w Poznaniu