
Już od 1 kwietnia w Poznaniu rusza akcja deratyzacji, która potrwa przez cały miesiąc! Władze miasta oraz służby sanitarno-epidemiologiczne będą pilnować, aby właściciele nieruchomości odpowiedzialnie podeszli do tego ważnego zadania. Co to oznacza dla mieszkańców i jak mogą się przygotować?
Deratyzacja w Poznaniu – co warto wiedzieć?
W nadchodzących tygodniach Poznań stanie się miejscem intensywnych działań mających na celu zwalczanie gryzoni. Akcja deratyzacyjna obejmie nie tylko budynki wielolokalowe, ale także punkty gastronomiczne oraz obiekty handlowe związane z branżą spożywczą. Zarządcy tych nieruchomości są zobowiązani do wyłożenia preparatów do zwalczania szkodników już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 kwietnia.
Podczas całego miesiąca kluczowe będzie regularne monitorowanie ilości trutki w pojemnikach. Przed przystąpieniem do deratyzacji, należy również zadbać o usunięcie wszelkich otworów i szczelin, które mogą stanowić drogę dla gryzoni. Odpowiednie zabezpieczenie terenu jest niezbędne dla skuteczności akcji.
Bezpieczeństwo dzieci i zwierząt podczas deratyzacji
Ważnym aspektem deratyzacji jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszych oraz domowych pupili. W pobliżu miejsc, gdzie zostaną umieszczone trutki, powinny znaleźć się ostrzegawcze napisy informujące o zagrożeniu. Mieszkańcy powinni szczególnie uważać na dzieci i zwierzęta, aby uniknąć przypadkowego kontaktu z substancjami chemicznymi.
Poznańskie służby przypominają również o odpowiedzialności mieszkańców. Resztki jedzenia należy wyrzucać do przeznaczonych do tego pojemników, a nie na trawniki czy w okolice kontenerów na odpady. Tego rodzaju działania sprzyjają obecności gryzoni i mogą utrudnić efektywność prowadzonych akcji.
Pamiętajmy, że deratyzacja w Poznaniu odbywa się dwa razy w roku, a jej celem jest ograniczenie populacji szczurów w mieście. Właściciele i zarządcy lokali są zobowiązani do bieżącego monitorowania sytuacji i podejmowania działań w przypadku pojawienia się gryzoni.
Na podstawie: SM Poznań