80. rocznica likwidacji obozu Kulmhof: Uroczystość pamięci ofiar w regionie
W Chełmnie upamiętniono ofiary obozu zagłady, a lokalne władze oddały hołd tym, którzy stracili życie w tragicznych okolicznościach II wojny światowej.
W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku Niemcy zlikwidowali oboz zagłady w Chełmnie, a w minioną sobotę, z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia, odbyła się uroczystość upamiętniająca pomordowanych.

Chełmno pamięta o tragicznych wydarzeniach

Uroczystość miała miejsce przy grobie ofiar, gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz województwa wielkopolskiego oraz lokalnych samorządów. Bartosz Biegała, Kierownik Oddziału Organizacyjnego i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, w imieniu wojewody Agaty Sobczyk oddał hołd tym, którzy stracili życie w obozie. Podczas ceremonii dr Anna Ziółkowska, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, przybliżyła uczestnikom historię tragicznych wydarzeń związanych z obozem. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole odczytali fragmenty Testamentu ostatnich więźniów obozu zagłady w Chełmnie. Warto przypomnieć, że jedynymi ocalałymi z likwidacji obozu byli Szymon Srebrnik i Mordka Żurawski.

Wspólne wspomnienie i refleksja

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele instytucji kultury, szkół oraz organizacji pozarządowych. Obecność liderów dialogu oraz proboszcza parafii w Chełmnie podkreśliła znaczenie tego wydarzenia dla lokalnej społeczności. To ważne, aby pamiętać o przeszłości i oddać hołd tym, którzy cierpieli. Uroczystość była nie tylko chwilą refleksji nad tragicznymi losami ofiar, ale również okazją do budowania pamięci o historii regionu i edukacji przyszłych pokoleń.
Według informacji z: Urząd Wojewódzki w Poznaniu