UW Poznań świętuje 100. urodziny kapitan Marii Krzyżańskiej
Wielkopolska uczciła 100. urodziny kapitan Marii Krzyżańskiej, niezłomnej żołnierki Armii Krajowej, której życie było świadectwem walki o wolność i prawdę historyczną. Uroczystość, która odbyła się w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, zgromadziła wielu gości, w tym przedstawicieli władz, wojska oraz środowisk kombatanckich.

Uroczystość pełna wzruszeń i wspomnień

Obchody setnych urodzin kapitan Marii Krzyżańskiej były nie tylko okazją do świętowania, ale także do refleksji nad Jej niezwykłym życiorysem. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się przedstawiciele władz państwowych oraz lokalnych, którzy z szacunkiem oddali hołd tej wyjątkowej postaci. W trakcie uroczystości odczytano listy gratulacyjne, a wśród nich osobisty list od Prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska, który został odczytany przez Wojewodę Wielkopolskiego, Agatę Sobczyk.

Wartości, które przetrwały próbę czasu

Wojewoda Sobczyk podkreśliła, że Pani Kapitan jest nie tylko symbolem heroizmu w czasie wojny, ale także wzorem patriotyzmu w codziennym życiu. Jej działalność społeczna oraz pielęgnowanie pamięci o Armii Krajowej stanowią ważny element naszej narodowej tożsamości. – Dzisiaj od Pani Kapitan możemy uczyć się, nie tylko heroizmu podczas wojny, ale także patriotyzmu tak potrzebnego w czasie pokoju, polegającego na codziennej, rzetelnej pracy, na działalności społecznej i pielęgnowaniu pamięci o dokonaniach największej armii podziemnej, jaką była Armia Krajowa – mówiła Wojewoda.

Artystyczne akcenty i wspólne świętowanie

Uroczystość została wzbogacona o występy artystyczne, które dodały wyjątkowego charakteru temu wydarzeniu. Nie zabrakło także symbolicznego tortu, który uświetnił obchody stulecia życia kapitan Krzyżańskiej. Wspólne świętowanie przyciągnęło wiele osób, które chciały oddać hołd nie tylko Jubilatce, ale także wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. To wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników, jako przykład siły ducha i niezłomności w dążeniu do prawdy.


Opierając się na: UW Poznań