Poznaniacy upamiętnili 68. rocznicę Powstania Węgierskiego i bohaterów tamtych dni
W miniony poniedziałek, 23 października, mieszkańcy Poznania zebrali się, aby uczcić 68. rocznicę Powstania Węgierskiego, które wybuchło w 1956 roku. Wydarzenie to, będące symbolem walki o wolność, zyskało szczególne znaczenie w kontekście historycznych powiązań między Polską a Węgrami.

Uroczystości upamiętniające bohaterów

Pod tablicami upamiętniającymi Pétera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego złożono kwiaty, aby oddać hołd młodym bohaterom, którzy stracili życie w walce z reżimem komunistycznym. Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania, wygłosił wzruszające przemówienie, w którym podkreślił, że pamięć o tych wydarzeniach jest nie tylko obowiązkiem, ale również wyrazem solidarności między narodami. „Stoimy dzisiaj w tym miejscu z głębokim poczuciem odpowiedzialności, chcąc oddać hołd jednemu z bohaterów tamtych dni, Péterowi Mansfeldowi. Pamięć, szacunek i hołd należą się wszystkim, którzy zginęli za wolność” – mówił Tamm, przypominając o wspólnych losach obu narodów.

Wspólna historia Polski i Węgier

Powstanie Węgierskie, które rozpoczęło się 23 października 1956 roku, było bezpośrednią odpowiedzią na brutalną dominację radziecką. Wydarzenia w Budapeszcie były echem Poznańskiego Czerwca, co podkreślił Péter Nándor Kertész, zastępca dyrektora Instytutu Liszta w Warszawie. „To właśnie wtedy Polska i Węgry złączyły się w walce o wolność, pisząc wspólną kartę historii” – powiedział Kertész, wskazując na niezłomność młodzieży, która z odwagą stawała w obronie swoich ideałów. Niestety, marzenia o wolności zostały brutalnie stłumione przez sowieckie wojska, które według historyków zabiły 2700 Węgrów, a wiele innych osób zostało rannych.

Solidarność w obliczu tragedii

Na wieść o wydarzeniach na Węgrzech, Polacy, zwłaszcza mieszkańcy Poznania, szybko zareagowali, oferując pomoc. W dniach po wybuchu powstania, z poznańskiego lotniska odleciały samoloty z darami, w tym krwią, lekarstwami oraz żywnością. Mieszkańcy naszego miasta wykazali się niezwykłą solidarnością, wysyłając do Budapesztu łącznie 100 kg lekarstw, 20 ton żywności, a także wpłacając na konta PCK ponad milion złotych. To właśnie te gesty potwierdzają, jak silne były więzi między tymi dwoma narodami w obliczu wspólnego zagrożenia.

Uroczystości zakończyły się programem artystycznym przygotowanym przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 23 oraz prelekcją i projekcją filmu poświęconego rewolucji węgierskiej. Obchody nie tylko przypomniały o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, ale również o wartościach, które są istotne dla przyszłych pokoleń – wolności, solidarności i odwagi w dążeniu do lepszego jutra.


Na podstawie: UM Poznań