Poznań Design Festiwal: Wytchnienie w sztuce i architekturze już w ten piątek
Już w najbliższy piątek rozpocznie się Poznań Design Festiwal, który w tym roku przyciągnie miłośników wzornictwa, sztuki i architektury pod hasłem "Wytchnienie". W programie wydarzenia znajdą się wernisaże, warsztaty oraz inspirujące dyskusje, które z pewnością wzbogacą lokalną społeczność.

Wernisaże i wystawy - początek festiwalu

Pierwszy dzień festiwalu, przypadający na piątek, 25 października, zainauguruje szereg wernisaży w trzech kluczowych lokalizacjach: Słodowni w Starym Browarze, Pyramida Gallery przy ul. Garbary oraz w Bękartach przy ul. Szyperskiej. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć aż osiem wystaw, w tym główną ekspozycję w Słodowni, na której zaprezentowanych zostanie 15 projektów poświęconych idei wytchnienia.

Warto zwrócić uwagę na wystawę "Oblicza/Faces/Rostros" autorstwa Doroty Januszek, która pokazuje maski dedykowane osobom poddawanym naświetlaniom. Ponadto, absolwenci Syczuańskiego Instytutu Sztuk Pięknych zaprezentują swoje prace dyplomowe, a Agata Kiedrowicz i Jagoda Valkov przybliżą projekty związane z holistyczną opieką nad dobrostanem człowieka. Dodatkowo, interaktywna instalacja "Leśna Strefa Doświadczania" autorstwa Natalii Adamczyk z pewnością przyciągnie uwagę odwiedzających.

Warsztaty i rozmowy o wzornictwie

Sobota na festiwalu to czas intensywnych warsztatów oraz dyskusji na temat wzornictwa i architektury. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w różnorodnych warsztatach - zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W programie m.in. projektowanie mody przyszłości oraz warsztaty z leżenia, które zachęcają do odkrywania wytchnienia w nietypowy sposób.

W trakcie festiwalu odbędą się także spotkania z ekspertami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami. Dr Joanna Jurga opowie o neuroarchitekturze, a podczas "Poznań Design Talks" wystąpią uznani goście, tacy jak Marcin Wicha, laureat Paszportu Polityki oraz Pawel Grobelny, projektant i kurator. To doskonała okazja, aby posłuchać o nowoczesnych trendach i praktykach w dziedzinie wzornictwa.

Międzynarodowe perspektywy i regeneracyjny design

Ostatni dzień festiwalu skoncentruje się na międzynarodowych perspektywach dotyczących wytchnienia w miejskim kontekście. Wśród zaproszonych gości znajdą się eksperci z Francji, Chin, USA oraz Włoch. Sophie Eberhardt z L'École de design Nantes Atlantique przedstawi, jak design może wspierać życie w miastach, a chiński artysta Jiao Xingtao podejmie dyskusję o możliwościach znalezienia wytchnienia od nadmiernej konsumpcji.

Oprócz wykładów, zaplanowane są również warsztaty rodzinne, takie jak "Słoiki wspomnień", gdzie uczestnicy stworzą modele stref wytchnienia oraz będą mieli szansę poznać techniki tkackie. Warsztaty prowadzone przez Piotra Nawrotka, trenera improwizacji teatralnej, skoncentrują się na rozwijaniu uważności i kreatywności, co z pewnością przyniesie wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Festiwal, organizowany przez Fundację Made in Art, jest doskonałą okazją do odkrywania nowych form wyrazu artystycznego oraz do refleksji nad rolą wzornictwa w codziennym życiu. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym inspirującym wydarzeniu, które obiecuje wiele emocji i twórczych doznań.


Według informacji z: Urząd Miasta Poznania