Wzdłuż Poznańskiego Szybkiego Tramwaju powstaje nowa droga rowerowa, która ma na celu poprawę infrastruktury dla cyklistów i pieszych. Prace są już na zaawansowanym etapie, a ich zakończenie zbliża się wielkimi krokami.
- Zaawansowane prace budowlane
- Nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów
- Ułatwienia w codziennym poruszaniu się
Zaawansowane prace budowlane
Na placu budowy wzdłuż trasy tramwajowej można dostrzec postępy, które są widoczne zarówno dla pasażerów tramwajów, jak i dla osób poruszających się ulicą ks. Mieszka I. W ostatnich tygodniach priorytetem były prace związane z układaniem nowego chodnika, który jest niemal ukończony. Pozostało jedynie dokończyć dojście do przystanku autobusowego Urbanowska. Jak mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, „układanie masy bitumicznej to prace, których efekt bardzo szybko widać ze względu na ich dynamikę”. W środę na drodze rowerowej ułożona została warstwa wiążąca nawierzchni, co znacznie przyspiesza postęp prac.
Nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów
Inwestycja obejmuje nie tylko drogę rowerową, ale również chodnik, który powstaje w pasie między jezdnią ul. ks. Mieszka I a torowiskiem tramwajowym. Początek trasy został wyznaczony przy skrzyżowaniu z ul. Słowiańską, a koniec przewidziano na wlocie do parku im. Adama Wodziczki. Jest to istotna zmiana, ponieważ wcześniej w tym rejonie brakowało jakiejkolwiek infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo, w planach jest budowa kładki rowerowej, która umożliwi cyklistom bezpieczne przejście nad Bogdanką.
Ułatwienia w codziennym poruszaniu się
Nowa trasa rowerowa ma na celu ułatwienie dojazdu wzdłuż Bogdanki na Sołacz. Zgodnie z Programem Rowerowym Miasta, droga łącząca przystanek Słowiańska z parkiem im. A. Wodziczki stanowi część głównej trasy, która ma połączyć Piątkowo, centrum oraz Grunwald. W przyszłości planowane jest rozszerzenie infrastruktury rowerowej wzdłuż całej trasy PST, co znacząco zwiększy możliwości transportowe mieszkańców oraz poprawi komfort poruszania się po mieście. W ramach realizacji inwestycji przewidziano także nasadzenia zieleni oraz montaż małej architektury, takiej jak ławki, kosze na śmieci czy barierki, co z pewnością wpłynie na estetykę i funkcjonalność tego miejsca.
Według informacji z: UM Poznań