Rusza nabór do konkursu Zielony Poznań - zgłoś swój balkon lub ogród do 2 sierpnia
Posiadacze ukwieconych balkonów, pięknych tarasów i wyjątkowych ogródków mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród w 31. edycji konkursu "Zielony Poznań". Konkurs, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, właśnie rozpoczął nabór zgłoszeń. Sprawdź, jakie kategorie konkursowe przygotowano oraz jakie są warunki uczestnictwa.

Rozpoczęcie naboru do 31. edycji konkursu "Zielony Poznań"

Mieszkańcy mogą już składać swoje zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu "Zielony Poznań". Celem konkursu jest wyróżnienie najpiękniejszych balkonów, tarasów, ogródków i innych form zieleni miejskiej. Nabór zgłoszeń trwa od 8 lipca do 2 sierpnia, a zgłoszenia można składać w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. lub w siedzibach rad osiedli. W przypadku rodzinnych ogrodów działkowych, zgłoszenia przyjmowane są w wybranych ROD po wcześniejszym kontakcie z Biurem konkursu.

Kategorie konkursowe: od balkonów po zielone dachy

Konkurs "Zielony Poznań" obejmuje osiem kategorii, które pozwalają na wyróżnienie różnych form zieleni miejskiej. Są to:

  • zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne
  • balkony, tarasy, loggie i okna
  • ogrody przydomowe
  • ogródki przy budynkach wielorodzinnych lub osiedlach mieszkaniowych
  • działki na terenach rodzinnych ogrodów działkowych lub stowarzyszeń działkowców
  • pasy zieleni utworzone po raz pierwszy jesienią w roku poprzedzającym daną edycję konkursu i wiosną w roku trwania bieżącej edycji konkursu
  • zielone dachy jako ogrody na dachach
  • inne formy zieleni miejskiej, takie jak ukwiecone elewacje, ogrody społeczne, skwery z naturalną roślinnością

Etapy konkursu i kryteria oceny

Konkurs składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego. W pierwszym etapie, który trwa do 16 sierpnia, zgłoszone obiekty oceniane są przez przedstawicieli rad osiedli oraz organizacji działkowych. W drugim etapie, który potrwa do 6 września, najwyżej ocenione miejsca będą oceniane przez Miejską Komisję Konkursową. Komisja ta składa się z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania oraz urzędu miasta. Najlepsze obiekty zostaną zarekomendowane prezydentowi Poznania.

Dodatkowe wyróżnienia i zasady uczestnictwa

W tym roku przewidziano również dodatkowe wyróżnienia. Dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przyzna nagrody za "Pnącza w ogrodzie", a Kierownik Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyróżni "Ogród sprzyjający hortiterapii czynnej i biernej". Zgłoszone obiekty muszą znajdować się na terenie osiedli i rodzinnych ogrodów działkowych, gdzie działają komisje konkursowe. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Historia i organizacja konkursu

Konkurs "Zielony Poznań" ma długą tradycję, a w dotychczasowych trzydziestu edycjach wzięło udział blisko 95 tysięcy osób. Organizatorem konkursu jest Miasto Poznań, a dokładnie Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. Konkurs ma na celu promowanie dbałości o zieleń miejską i zachęcanie mieszkańców do tworzenia pięknych, zielonych przestrzeni.


Na podst. Urząd Miasta w Poznaniu