Rok od otwarcia Dworu Skrzynki: festyn z ludowymi pieśniami i rękodziełem
Niedzielne popołudnie w Skrzynkach przyciągnęło mieszkańców okolic Poznania do Dworu Skrzynki, który obchodził rocznicę otwarcia po rewitalizacji. Festyn obfitował w lokalne rękodzieło, smakołyki oraz bogaty program kulturalny. Mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w wykładach, warsztatach oraz koncertach, które wprowadziły ich w atmosferę tradycji i kultury regionu.

Rocznica otwarcia Dworu Skrzynki - atrakcje i wydarzenia

Dwór Skrzynki, instytucja kultury powiatu poznańskiego, świętował rocznicę otwarcia po rewitalizacji. Niedzielne popołudnie wypełniły stoiska z lokalnym rzemiosłem, takimi jak ceramika, biżuteria, mydełka czy ręcznie robione bibeloty. Na festynie nie zabrakło także przysmaków serwowanych na stoiskach, w kuchni grillowej oraz w dworskiej restauracji.

Starosta poznański Jan Grabkowski podkreślił znaczenie tego miejsca: „Dzień Otwartych Skrzynek to festyn, który jest świętem dworu. Bardzo się cieszę, że zdecydowaliśmy się wraz z zarządem powiatu na odnowienie tego wspaniałego zabytku oraz utworzenie instytucji kultury, która zajmuje się dziedzictwem kulturowym i kulinarnym naszego regionu. To miejsce tętni życiem i mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z jego oferty: praktycznie co tydzień odbywa się tu koncert, spotkania z ciekawymi ludźmi, latem także kino letnie. Jest to też miejsce szkoleń, konferencji, spotkań biznesowych czy rodzinnych. I co warte podkreślenia wiele wydarzeń kulturalnych ma wstęp wolny.”

Wykłady i warsztaty - wiedza i pasja

Goście mieli okazję uczestniczyć w cyklu wykładów, które przybliżyły historię i przyrodę okolic Skrzynek. Bartek Świątek z Buku w interesujący sposób opowiadał o geologicznej strukturze Bukowsko-Mosińskiego Ozu, na którym leży Dwór Skrzynki. Jego motto „Cudzą ziemię poznać warto – swoją obowiązek” zachęcało do odkrywania lokalnych atrakcji turystycznych.

Instytut Skrzynki, jako operator Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”, zorganizował także spotkania dotyczące lokalnych smaków. Reprezentant Browaru Szreniawa przekonywał, że sukces rzemieślniczego piwa tkwi w pasji i detalach smakowych. Janusz Łakomiec i Hieronim Błażejak dzielili się tajemnicami tworzenia nalewek, a Iza Urbanowicz opowiadała o letnim grzybobraniu i mniej znanych gatunkach grzybów.

Kamil Szpotkowski przybliżył uczestnikom ideę dzikiej kuchni, czyli wykorzystywania roślin często uznawanych za chwasty w codziennej kuchni. Gieno Mientkiewicz natomiast chwalił polskie sery zagrodowe, które mogą konkurować z francuskimi serowymi arcydziełami.

Rzemiosło, muzyka i niespodzianki dla mieszkańców

W trakcie festynu dzieci mogły uczyć się lokalnych tradycji na stoisku przygotowanym przez Instytut Skrzynki, a także rozwijać swoje umiejętności artystyczne w parku dworskim. Warsztaty tworzenia mydełek, biżuterii i bibelotów cieszyły się dużym zainteresowaniem, a wielu uczestników wracało do domu z pamiątkami, takimi jak domowy chleb, porcelanowe kubki czy lawendowa lemoniada.

Na festynie nie zabrakło także muzycznych atrakcji. Młodzi członkowie poznańskiego zespołu Poligrodzianie zachwycili publiczność, a zespół Alpaka Band porwał do tańca swoimi muzycznymi klasykami. Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki, podsumował wydarzenie: „Mieszkańcy byli zachwyceni występem młodych członków poznańskiego zespołu Poligrodzianie, a do tańca nogi same rwały się także przy klasykach muzycznych zespołu Alpaka Band. Już teraz zapraszamy na kolejne wakacyjne muzyczne wydarzenia w Dworze Skrzynki.”

Zaproszenie na kolejne wydarzenia w Dworze Skrzynki

Dwór Skrzynki nie zwalnia tempa i już teraz zaprasza na kolejne wydarzenia muzyczne. Gości, którzy odwiedzają restaurację czy kuchnię grillową, zachęcamy do zwiedzenia bieżącej wystawy fotografii w Galerii Skrzynki oraz Sali Pamięci i Tradycji znajdującej się w przyziemiu obiektu.

Szczegółowe informacje oraz bilety na nadchodzące wydarzenia można znaleźć na stronie Dworu Skrzynki.


Wg inf z: Powiat Poznań