Poznań uczcił 68. rocznicę Czerwca '56
W minioną niedzielę mieszkańcy miasta uczcili 68. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Wydarzenia te są ważnym elementem lokalnej historii, przypominającym o walce o wolność i godność. Uroczystości odbyły się w kilku miejscach, gdzie składano kwiaty i wspominano bohaterów tamtych dni.

Uroczystości pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei

Obchody rozpoczęły się przed szpitalem miejskim imienia Franciszka Raszei. To właśnie w tej placówce, podczas dramatycznych wydarzeń Czerwca '56, lekarze i pielęgniarki nieśli pomoc rannym, narażając własne życie. Upamiętnienie tych heroicznych działań miało miejsce przy tablicy pamiątkowej na murach szpitala.

Wiązanki kwiatów złożyła m.in. Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta miasta, która podkreśliła znaczenie odwagi i humanitaryzmu pracowników szpitala. W swoim przemówieniu zaznaczyła: „Tamtego letniego dnia otrzymaliśmy lekcję niezwykłej odwagi i humanitaryzmu. Nie zapomnimy tej nauki. Bez Państwa heroicznej postawy nie moglibyśmy korzystać z wolności, którą Wasze pokolenie wywalczyło dla nas.”

W uroczystościach wzięli udział uczestnicy wydarzeń Czerwca '56, przedstawiciele władz miasta i województwa, a także członkowie stowarzyszeń kombatanckich, NSZZ „Solidarność” i innych instytucji. Wszyscy oddali hołd bohaterom tamtych dni, składając kwiaty pod tablicą.

Program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Handlowych

W ramach obchodów rocznicowych, uczniowie Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56 przygotowali specjalny program artystyczny. Występ młodzieży miał na celu przypomnienie o znaczeniu tych tragicznych wydarzeń, a także upamiętnienie ofiar i bohaterów.

Weronika Hierzyk, uczennica ZSH, podkreśliła w swoim przemówieniu: „Rocznica wydarzeń Poznańskiego Czerwca '56 jest okazją do upamiętnienia ofiar, ale również pracy lekarzy i pielęgniarek, którzy w tych trudnych dniach wypełniali swoje obowiązki. Przypomnienie tragicznych chwil jest nie tylko ważne dla zrozumienia przeszłości, ale także dla budowania naszej przyszłości opartej na wartościach demokratycznych, poszanowaniu praw człowieka i wolności jednostki.”

Hołd dla Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romka Strzałkowskiego. Ten 13-letni chłopiec stał się symbolem buntu przeciwko komunistycznym władzom, ginąc podczas Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Natalia Weremczuk przypomniała zgromadzonym: „Historie Romka Strzałkowskiego i Poznańskiego Czerwca to przestroga i zobowiązanie dla nas wszystkich. Nie zapominajmy o tych, którzy oddali swoje życie za naszą wolność. To nasza wspólna odpowiedzialność, by ich ofiara nie poszła na marne.”

Wiązanki kwiatów złożono również pod tablicą Petera Mansfelda, młodego Węgra, który został skazany na śmierć po Powstaniu Węgierskim 1956 roku. Jego odwaga i poświęcenie symbolizują międzynarodową solidarność, współczucie i walkę o wolność. Natalia Weremczuk podkreśliła: „Peter Mansfeld, jego odwaga i poświęcenie, są dla nas wszystkich symbolem międzynarodowej solidarności, walki o wolność, współczucia i przyjaźni przekraczającej granice.”

IV Bieg Pamięci Lotto Poznański Czerwiec 1956

W ramach obchodów 68. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956, w niedzielę odbył się również IV Bieg Pamięci Lotto Poznański Czerwiec 1956. Była to okazja do aktywnego upamiętnienia wydarzeń sprzed lat, a także integracji mieszkańców miasta. Kulminacja obchodów rocznicowych nastąpi w piątek, 28 czerwca, kiedy to zaplanowano główne uroczystości. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej miasta.


UM Poznań