Mistrzostwa Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej na Strzelnicy Lizawka
Strzelnica Lizawka na poznańskim Antoninku stała się areną pasjonatów broni historycznej, którzy po raz trzeci rywalizowali w Mistrzostwach Polski. Wydarzenie przyciągnęło rekordową liczbę uczestników, a na miejscu można było podziwiać unikalne egzemplarze broni sprzed co najmniej pół wieku.
  1. Trzecia edycja Mistrzostw Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej.
  2. Rekordowa liczba uczestników – ponad 50 osób.
  3. Broń historyczna: egzemplarze sprzed minimum 50 lat.
  4. Dodatkowe atrakcje: wystawy, pokazy i strzelanie z wiatrówki.

W ostatni weekend strzelnica Lizawka była świadkiem trzeciej edycji Mistrzostw Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej. Wydarzenie, które organizowane jest przez Klub Strzelecki Tarcza Szamotuły przy wsparciu powiatu poznańskiego, przyciągnęło rekordową liczbę uczestników. Jak zauważa Przemysław Nowak, prezes Klubu, zainteresowanie imprezą rośnie z każdym rokiem. – „Z roku na rok jest coraz więcej chętnych. Kiedy zaczynaliśmy, dwa lata temu, do rywalizacji przystąpiło dwadzieścia osób. Przed rokiem było ich już pięćdziesiąt, a teraz jest jeszcze więcej. Skąd ta popularność? Czasy mamy, jakie mamy. Coraz więcej osób interesuje się bronią i chce się szkolić” – mówi Nowak.

Zawody odbyły się w czterech kategoriach: strzelanie z rewolweru, pistoletu wojskowego, karabinka oraz karabinu. Warunkiem uczestnictwa było posiadanie broni historycznej, która nie mogła być młodsza niż 50 lat i nie mogła być przerobiona na broń sportową. To sprawiło, że na Lizawce można było zobaczyć prawdziwe perełki. – „Ci, którzy biorą udział w mistrzostwach i do nas przyjechali, to prawdziwi pasjonaci, posiadający w swoich zbiorach piękną, starą broń. Ile ona kosztuje? Różnie to bywa. Są egzemplarze kosztujące 1,5 tysiąca złotych, jak i takie po 30 tysięcy” – dodaje Nowak.

Imprezie towarzyszyły także liczne atrakcje, które przyciągnęły zarówno uczestników, jak i widzów. Na miejscu można było obejrzeć wystawę broni historycznej, pokazy grup rekonstrukcyjnych, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Dla najmłodszych przygotowano specjalne atrakcje, a wszyscy mogli nauczyć się podstaw ratownictwa medycznego. – „To był prawdziwy piknik strzelecki. Dlaczego zawody organizujemy na Lizawce? To piękne miejsce i chcemy, aby tętniło życiem” – podkreślił organizator imprezy.

Popularność tego rodzaju wydarzeń pokazuje, jak duże jest zainteresowanie historią i tradycją wśród mieszkańców. Mistrzostwa w strzelaniu z broni historycznej nie tylko dostarczają emocji sportowych, ale także stanowią doskonałą okazję do spotkania się z ludźmi o podobnych pasjach oraz do wymiany doświadczeń i wiedzy. To także szansa na promocję lokalnych atrakcji i integrację społeczności.


Na podst. Powiat Poznań