Prof. Jasiński przyciągnął tłumy na wykład w Bninie
Spotkanie z prof. Tomaszem Jasińskim przyciągnęło licznych miłośników historii do Biblioteki Publicznej w Bninie. Temat wykładu, dotyczący znaczenia Bnina w początkach państwa polskiego, wzbudził ogromne zainteresowanie i skłonił uczestników do aktywnej dyskusji.
  1. Wykład prof. Tomasza Jasińskiego w Bibliotece Publicznej w Bninie.
  2. Omówienie roli Bnina jako jednego z grodów założycielskich Polski.
  3. Prezentacja wyników badań dendrodat.
  4. Dyskusja na temat słowiańskich korzeni miejscowości.

Prof. Tomasz Jasiński, znany mediewista, przyciągnął do Biblioteki Publicznej w Bninie liczne grono słuchaczy. Jego wykład pt. „Bnin – jeden z siedmiu grodów założycielskich państwa polskiego” skupił się na znaczeniu tej niewielkiej miejscowości w historii Polski. Profesor, związany przez lata z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Biblioteką Kórnicką Polskiej Akademii Nauk, jest autorytetem w dziedzinie średniowiecznej historii Europy Środkowej.

Podczas wykładu omówiono procesy, które doprowadziły do powstania państwa polskiego. „Jego powstanie nastąpiło znacznie później niż przypuszczaliśmy. Około 900 roku nastąpiły procesy zwiastujące późniejsze wydarzenia, ale samo państwo powstało praktycznie w jednej chwili, w latach 938-940. Najprawdopodobniej stało się tak w wyniku obaw przed ekspansją dynastii saskiej, rządzonej wówczas przez Otona I” – mówił prof. Jasiński. Wykład skłonił uczestników do zadawania licznych pytań, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem.

Jednym z głównych punktów wykładu była analiza wyników badań dendrodat, które wskazują, że budowę wału w Bninie rozpoczęto w 934 roku, a zakończono cztery lata później. Kolejny wał powstał w 940 roku, co wskazuje na synchronizację z budową innych grodów w Wielkopolsce, takich jak Gniezno, Grzybowo czy Giecz. „To właśnie wtedy wzniesiono warownie na Górze Lecha w Gnieźnie, Grzybowie czy Gieczu. Wszystkie te grodziska leżą zresztą w pobliżu Bnina” – wyjaśniał profesor.

W trakcie dyskusji po wykładzie poruszono także temat etymologii nazw miejscowości. Zdaniem prof. Jasińskiego, słowiańskie pochodzenie nazw wyklucza teorie, że w powstanie państwa polskiego byli zaangażowani Wikingowie. Profesor wyjaśnił również, że nazwa Bnin prawdopodobnie pochodzi od rośliny z rodziny goździkowatych o nazwie bniec, która miała rosnąć na tym terenie.

Ze względu na duże zainteresowanie tematem, Biblioteka Publiczna w Bninie zapowiedziała już kolejne spotkanie z prof. Jasińskim, które odbędzie się 26 września. Miłośnicy historii z pewnością nie będą chcieli przegapić tej okazji do pogłębienia wiedzy o początkach państwa polskiego.


Według informacji z: Powiat Poznański