O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej?

Na rozprawie rozwodowej dowód z przesłuchania Stron – małżonków jest dowodem obligatoryjnym. Oczywiście udział w rozprawie rozwodowej dla wszystkich małżonków wiąże się ze stresem, niezależnie od tego czy rozwód ma być z orzeczeniem o winie czy też bez niego oraz niezależnie od tego, czy małżonkom udało się wypracować porozumienie dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi po rozwodzie. Już sam fakt pojawienia się w sądzie jest niecodziennym przeżyciem, a w związku z tym pojawia się pewnego rodzaju niepewność oraz ciekawość małżonków dotycząca tego o co pyta sad na rozprawie rozwodowej? W pierwszej kolejności wyjaśnić trzeba, że celem przeprowadzenia dowodowego (a w tym również dowodu z przesłuchania świadków oraz Stron) dotyczącego rozwodu jest ustalenie czy pomiędzy małżonkami doszło do urzeczywistnienia się wszystkich przesłanek, a mianowicie czy doszło pomiędzy nimi do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Można zatem powiedzieć, że pytania jakie mogą pojawić się w sprawie o rozwód można podzielić na pytania standardowe oraz na pytania indywidualne, czyli te dotyczące konkretnej sprawy.

Pytania standardowe

W pierwszej kolejności Sąd pyta o imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, wiek oraz wykształcenie/zawód wykonywany. Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania kolejno Sąd musi uzyskać informacje dotyczące małżeństwa i w tym celu zapyta:

  1. Kiedy Stron zwarły związek małżeński?
  2. Czy ze związku małżeńskiego pochodzą dzieci, jeśli tak to ile i w jakim wieku?
  3. Czy jest to pierwsza sprawa o rozwód?
  4. Czy Strony zawierały umowy majątkowe?
  5. Czy małżonkowie chcą wnosić o rozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie?

W następnej kolejności Sąd będzie zmierzał do ustalenia, czy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a w tym celu Sąd będzie pytał:

  1. Jak wyglądało życie małżonków po ślubie?
  2. Gdzie małżonkowie mieszkali po ślubie?
  3. Kiedy zaczęły się psuć relacje pomiędzy małżonkami?
  4. Kiedy ustało pożycie pomiędzy małżonkami i jakie były tego przyczyny?
  5. Czy małżonkowie mieszkają wspólnie?
  6. Czy Strony darzą się jakimkolwiek uczuciem?
  7. Jak wyglądają kwestie majątkowe pomiędzy Stronami?
  8. Czy Strony widzą szanse na odbudowanie relacji małżeńskich?

Sąd będzie próbował ustalić kwestie związane z opieką nad dziećmi i w tym celu będzie zadawał następujące pytania:

  1. Czy Strony zawarły porozumienie w zakresie sprawowania opieki nad dziećmi?
  2. Jak Strony widzą kwestię związaną z władzą rodzicielską i kontaktami z dziećmi po rozwodzie?
  3. Jaki jest koszt wychowania dzieci?
  4. Jakie dochody mają małżonkowie?
  5. W jakiej proporcji małżonkowie osobiście uczestniczą w opiece nad dziećmi?
  6. Gdzie według zamiarów małżonków miałyby mieszkać dzieci po rozwodzie?

To są oczywiście przykładowe pytania, w większości spraw o rozwód takie lub podobne padają podczas rozprawy.

Pytania indywidualne

Niejednokrotnie zdarza się, że rozwód nie jest typowy. Przykładowo małżonek wnosi o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego, ponieważ ten wdał się w romans. Wówczas Są będzie ustalał następujące kwestie:

  1. Od kiedy małżonek nawiązał nową relacje?
  2. Jakie były tego powody?
  3. Jak w tym okresie wyglądało pożycie małżeńskie pomiędzy Stronami?

Czasem powodem rozwodu z orzeczeniem o winie drugiego małżonka jest np. stosowanie przez drugiego małżonka przemocy. Wówczas należy spodziewać takich pytań jak:

  1. Od kiedy dochodzi do przemocy w rodzinie?
  2. Jak ona się przejawiała?
  3. Czy przemoc była zgłaszana Policji i czy została wdrożona procedura Niebieskiej Karty?
  4. W jakich okolicznościach się ta przemoc pojawiała?
  5. Czy posiada Pani/Pan obdukcje z tych wydarzeń?

Jak wskazano powyżej, są to ogólne pytania. Sąd będzie dążył do pełnego ustalenia stanu faktycznego sprawy i zapewne zada wiele pytań dodatkowych, które dokładniej zobrazują jak przebiegało małżeństwo Stron.

Jak odpowiadać na rozprawie rozwodowej?

Na rozprawie rozwodowej, w zasadzie jak na każdej innej odpowiadamy zwracając się do Sądu, niezależnie od tego, kto był autorem pytania. Do Sądu należy zwracać się „Wysoki Sądzie” bądź „Proszę Sądu”. Na zadawane pytania trzeba odpowiadać konkretnie. Odpowiedzi wymijające, nieprecyzyjne czy na tzw. „okrętkę” skutkowały będą zadawaniem kolejnych. Udzielane odpowiedzi powinny być spokojne i wyważone.

Podsumowanie

Każda rozprawa, zwłaszcza taka dotyczących spraw osobistych i tych związanych z dziećmi jest stresująca. Idąc na rozprawę rozwodową warto jednak przeczytać swoje pisma procesowe złożone w sprawie i zachować spokój.

Artykuł "O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej" przygotowany został przez kancelarię Rozwód Adwokat Rzeszów. Wszelkie informacje zawarte w artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Decyzje podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule należy skonsultować z wykwalifikowanym prawnikiem.

Kancelaria Rozwód Adwokat Rzeszów
ul. Hanasiewicza 10
35-103 Rzeszów+48 17 200 03 20
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.