Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm w Poznaniu: ile trwa nauczenie się obsługi AED?

Gdyby przeprowadzić ankietę i zapytać wybrane osoby, co to jest BLS, to jest dość prawdopodobne, że większość z nich nie wiedziałaby, do czego służy to urządzenie. A przecież to jedna z tych maszyn, które może zaważyć na tym, czy osoba poszkodowana wróci do zdrowia. Czy mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą szybko nauczyć się wykorzystywać potencjał tego urządzenia? Owszem! O szczegółach opowiemy w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto wybrać się na szkolenie z BLS AED w Poznaniu?

Miasto dwóch koziołków to jedna z największych aglomeracji w Polsce. Mieszka tam ponad pół miliona osób, a wliczając też ościenne gminy, wchodzące w skład tamtejszej aglomeracji, liczba ta rośnie do 900 tysięcy mieszkańców.

To także prężnie rozwijające się centrum biznesu. W Poznaniu działa ponad 100 tysięcy przedsiębiorstw, z których aż 17 znajduje się na prestiżowej liście pięciuset największych firm w naszym kraju. Miasto może też pochwalić się bogatą ofertą kulturalną oraz rozbudowaną siecią szkół państwowych i prywatnych. Znajdziemy tu zarówno uczelnie humanistyczne, wydziały kształcące przyszłych inżynierów, jak i ceniony uniwersytet medyczny.

Jednak bez względu na prężny rozwój miasta, statystyki wypadkowości w naszym kraju pozostają nieubłagane. Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, aż 10 milionów naszych rodaków zmaga się z nadciśnieniem tętniczym. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej.

W Polsce rokrocznie odnotowujemy ponad 66 tysięcy zawałów serca, a ciągły bieg i otaczający nas stres skutkują tym, że z problemami kardiologicznymi mierzą się coraz młodsze osoby. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej pracodawców woli stawiać na prewencję. Przykładem świetnego, cenionego rozwiązania, może być szkolenie z pierwszej pomocy dla firm, o którym więcej przeczytasz tutaj: https://www.centrumratownictwa.com/szkolenie-z-pierwszej-pomocy-bls-aed-dla-firm.

Warto zauważyć, że ustawodawca świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że troska o pracowników jest niezwykle ważna. Skutkuje to tym, że w Kodeksie Pracy wyraźnie zapisano, kto i na jakich warunkach musi przeprowadzić taki kurs. Przyjrzyjmy się tym przepisom nieco uważniej.

Liczy się nie tylko cena. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej to często konieczność!

Wśród tych ważniejszych aktów prawnych, na które warto się powołać, warto wskazać:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • Ustawę z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Poza tym istnieje też szereg aktów prawnych, które bardzo klarownie regulują zasady pierwszej pomocy np. w szkołach czy w wybranych grupach zakładów, które są szczególnie zagrożone wysoką wypadkowością, np. kopalnie. Przykładowo na mocy Rozporządzenia MEN z 31 października 2018 i Ustawy o prawie oświatowym z 2016 roku, w szkołach publicznych przeszkolona musi być cała załoga, nie tylko nauczyciele.

W praktyce skutkuje to tym, że szkolenie BLS AED dla całego zespołu często okazuje się o wiele lepszym wyborem, niż przyuczenie np. tylko kilku osób. Gdyby te były na urlopie, a doszłoby do wypadku, to na firmę mogłaby zostać nałożona nawet kara w kwocie 30 tysięcy złotych.

Lepiej więc zawczasu dmuchać na zimne i wysłać na profesjonalny kurs w Centrum Ratownictwa cały zespół. Tym bardziej że kwoty są ustalane indywidualnie, a samo szkolenie trwa zaledwie kilka godzin. Istnieje jednak możliwość jego przedłużenia i podzielenia zakresu materiału na dwa dni – w taki sposób, by kurs pierwszej pomocy jak najlepiej wpisywał się w realne zagrożenia, z jakimi każdego dnia zmaga się Twoja firma.