Każdy właściciel energooszczędnego domu z pompą ciepła szuka równie wydajnego systemu produkowania ciepłej wody. Oczywistym wyborem są zasobniki CWU, jednak nie każdy zasobnik będzie efektywnie współpracować z pompą. Na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia? W tym artykule znajdziesz podpowiedzi ekspertów NOXA i dowiesz się, jak energooszczędnie przygotowywać ciepłą wodę użytkową.
Dlaczego rodzaj i wydajność zasobnika CWU ma znaczenie
Zasobniki CWU towarzyszą różnym typom instalacji centralnego ogrzewania. Działają zarówno w małych domach jednorodzinnych, jak i w obiektach komercyjnych o znacznie większej kubaturze. Jako inwestor powinieneś wiedzieć, że zasobnikom C.W.U. współpracującymi z pompami ciepła stawiane są inne wymagania. Dlaczego dobór odpowiedniego urządzenia ma znaczenie?
Zasobnik CWU pracujący w układzie z pompą ciepła, który został nieprawidłowo dobrany, w przyszłości może być źródłem problemów:
- Powoduje spadek efektywności pompy przez wzrost zużycia energii elektrycznej.
- Prowadzi do występowania taktowania sprężarki w pompie ciepła i w efekcie skrócenia żywotności urządzenia.
- W perspektywie dłuższego czasu będzie konieczna modernizacja instalacji a co za tym idzie dodatkowe koszty.
Podzielimy się z Tobą informacjami, które warto wziąć pod uwagę w czasie budowania systemu podgrzewania wody. Na końcu przeczytasz też o polecanym przez NOXA zasobniku CWU, który doskonale sprawdza się w domach z pompą ciepłą.
Zasobnik ładowany warstwowo czy z wężownicą?
Zasobniki ładowane warstwowo korzystają z ciepłej wody wypływającej z wymiennika. Woda kierowana jest do górnej części zbiornika, a następnie rozkłada się w kilku warstwach poniżej - stąd nazwa urządzenia. Niewątpliwą korzyścią jest krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę. Jednak modele warstwowe stosuje się głównie w przypadku kotłów gazowych.
Dla domów ogrzewanych pompą ciepła znacznie lepszą opcją są zasobniki CWU ze zintegrowaną spiralną wężownicą. Jedna lub dwie wężownice znajdujące się wewnątrz zbiornika mają własny obieg wody. Jak to działa?
- Obieg wężownicowy podłącza się do źródła ciepła (np. pompy), a obieg zewnętrzny - do instalacji wodociągowej.
- Obieg wężownicy pobiera energię cieplną od pompy ciepła.
- Zimna woda sieciowa wpływa do zasobnika i zostaje ogrzana przez wężownicę.
- Po ogrzaniu ciepła woda rozprowadzana jest po budynku.
Powierzchnia wężownicy a efektywność zasobnika CWU
Powierzchnia wężownicy to kluczowy parametr wyboru zasobników CWU dla domów z pompą ciepła. Przy doborze zasobnika z wymiennikiem wewnętrznym (wężownicą) ze względu na małą różnicę temperatur należy mieć na uwadze, że na każdy KW mocy grzewczej pompy ciepła powinno przypadać minimum 0,25 m2 wężownicy.
Wybierając urządzenie, warto zwracać uwagę również na odpowiednią pojemność zasobnika oraz jego orientację, która determinuje przestrzeń potrzebną do montażu. W domach jednorodzinnych zwykle stosuje się zasobniki o pojemności 200-300 litrów. Wychodząc naprzeciw potrzebom obiektów komercyjnych, NOXA produkuje zasobniki, które mają 500 litrów pojemności.
Volcano Plus - nowy standard zasobników CWU do zastosowań domowych i komercyjnych od NOXA
W NOXA naszym priorytetem jest projektowanie i dostarczanie na rynek urządzeń, które cechuje niezawodność, intuicyjna obsługa i energooszczędność. Opisowi temu odpowiada NOXA Volcano Plus - zasobnik CWU stworzony specjalnie z myślą o obiektach ogrzewanych pompą ciepła.
Urządzenia z serii NOXA Volcano Plus wykonane są ze stali Duplex 2205, która gwarantuje trwałość i odporność na korozję. Z kolei wbudowana wężownica ze stali SUS 316 posiada dużą powierzchnię wymiany ciepła, a co za tym idzie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej jest efektywne.
Każdy zasobnik CWU z tej serii spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa i energooszczędności. Dzięki 4 dostępnym wielkościom (200, 250, 300 i 500 l), ergonomicznym wymiarom i orientacji pionowej łatwo jest zamontować urządzenie, a następnie utrzymać je w czystości.
Wybór odpowiedniego zasobnika CWU wydaje się niełatwym zadaniem, ale jest możliwy. Uniwersalne urządzenia NOXA doskonale spełniają wymagania domów z pompami ciepła.