Gdzie wyrzucić długopis? Do jakiego pojemnika powinny trafić resztki mięsa z kośćmi? Co zrobić z pudełkiem po pizzy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań daje wyszukiwarka segregacji odpadów, dostępna na miejskiej stronie internetowej. Kolejną nowością jest quiz, w którym można sprawdzić swoją wiedzę na ten temat. Działanie tych narzędzi wspiera sztuczna inteligencja. 

Poznaniacy i poznanianki mogą szybko i sprawnie sprawdzić, jak właściwie segregować odpady. Na miejskiej stronie internetowej uruchomiono specjalną wyszukiwarkę. To proste narzędzie pozwalające w krótkim czasie znaleźć odpowiedź na pytanie, do jakiej frakcji należy dany odpad - a tym samym uzyskać informację, do którego pojemnika go wyrzucić czy też może dostarczyć do PSZOK (Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów).

Jak działa nowe narzędzie?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę kilku pierwszych liter wyświetlają się podpowiedzi z nazwami odpadów, które zostały wprowadzone do słownika. Po wybraniu jednej z sugestii, należy zatwierdzić wybór kursorem. Wówczas automatycznie wyświetli się informacja o tym, do jakiego pojemnika/worka powinien trafić dany odpad. Użytkownik otrzyma także szereg informacji poszerzających wiedzę dotyczącą systemu gospodarki odpadami, np. jakie są dalsze losy wyrzucanych przez nas przedmiotów (w jaki sposób są przetwarzane czy też co może z nich finalnie powstać).

Baza słów, dostępnych w wyszukiwarce jest na bieżąco uzupełniana. Każdy może wysłać swoją sugestię na ten temat. 

Zostań mistrzem segregacji

To nie koniec nowości. Chętni, którzy odwiedzą stronę Wszystko o odpadach, mogą sprawdzić swoją wiedzę i wziąć udział w quizie. W ramach jednej rozgrywki należy odpowiedzieć na dziesięć pytań. Uczestnik zabawy musi przyporządkować odpad pojemnikowi o odpowiednim kolorze. Na końcu można prześledzić swoje odpowiedzi, porównać je z prawidłowymi rozwiązaniami, a także przeczytać więcej informacji o systemie gospodarowania odpadami.

Proste narzędzia i AI

Obydwie nowości, które znalazły się na stronie "Wszystko o odpadach", zostały zbudowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zarówno wyszukiwarka, jak i quiz korzystają z narzędzia pozwalającego na podpowiadanie słów, czyli znajdowanie form podstawowych dla danego wyrazu i sugerowanie podpowiedzi. W uproszczeniu chodzi o to, że nawet wówczas, gdy wpiszemy część wyrazu lub pojedyncze słowo, wyszukiwarka zaproponuje nam kilka rodzajów odpadów z jednej frakcji lub o podobnej nazwie. Przedsięwzięcie jest oparte o przetwarzania języka naturalnego. System ten - wykorzystywany np. w chatbotach - pozwala komputerom zrozumieć i naśladować ludzkie języki.

WGK/ AJ