- W grudniu prace koncentrowały się na niewidocznych z zewnątrz rozbiórkach wewnątrz budynku z dawnymi biurami i magazynami. W tym czasie wykonawca demontował m.in. elementy wyposażenia i segregował pozyskany materiał. Rozbiórka ścian i dachu rozpoczęła się w tym miesiącu. Prowadzona jest od strony ulicy Droga Dębińska i zbliżamy się do półmetka zaplanowanych wyburzeń, które zakończą się jeszcze w styczniu. Zadaniem wykonawcy będzie też bezpieczne odcięcie demontowanej konstrukcji od przylegającej hali sportowej, która w przyszłości przejdzie modernizację - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Rozbiórka budynku magazynowo-biurowego KS Warta Poznań była konieczna ze względu na jego stan techniczny, który nie pozwalał na normalne użytkowanie. Parterowy budynek służył Warcie przez niemal 50 lat. Klubowicze zabezpieczyli wszelkie pamiątki pozostałe w byłej siedzibie. Docelowo w miejscu wyburzonego budynku mają pojawić się korty tenisowe. Natomiast hala sportowa przylegająca do rozbieranej siedziby klubu zostanie odpowiednio zabezpieczona, a w kolejnych krokach gruntownie zmodernizowana, by mogły tu trenować sekcje szermiercze.
Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca odpowiada nie tylko za demontaż i utylizację materiałów. W najbliższą sobotę teren rozbiórki zostanie wykorzystany jeszcze przez straż pożarną na szkolenie dla psów, które będą miały okazję sprawdzić się na gruzowisku.
Zmiany w "Ogródku"
Prace rozbiórkowe są elementem większego zadania polegającego na modernizacji infrastruktury obiektów wielofunkcyjnych KS Warta w Poznaniu. Do tej pory powstało już oświetlenie "Ogródka", czyli boiska piłkarskiego Warty Poznań oraz budynek węzła, w którym zamontowano urządzenia techniczne podłączone do sieci ciepłowniczej, wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz instalacji służącej podgrzewaniu murawy.
Spółka PIM podpisała także umowę z wykonawcą projektu i budowy boisk treningowych w południowej części kompleksu sportowego przy Drodze Dębińskiej. Jednego o nawierzchni naturalnej, a drugiego - syntetycznej. Boisko z trawy naturalnej będzie ogrzewane, a także wyposażone w system nawadniania. Oba będą oświetlone, a także odpowiednio odwodnione za sprawą instalacji odprowadzania wód opadowych. W ramach zadania wykonany zostanie także zbiornik retencyjny.
Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie musiał uwzględnić wytyczne z podręcznika licencyjnego dla klubów Ekstraklasy, by Warta Poznań mogła korzystać z boisk zgodnie z wymogami PZPN. Obecnie w południowej części terenu sportowego przy ul. Droga Dębińska są dwa boiska, ale nie spełniają one wspomnianych wymogów.
Równolegle powstaje projekt architektoniczno-budowlany wraz z projektem wykonawczym dla całego terenu służącego zawodnikom Warty Poznań i KS Warta. Celem trwających prac nad koncepcją zagospodarowania kompleksu sportowego jest uporządkowanie przestrzeni i stworzenie nowego miejsca dla sekcji piłkarskiej oraz stowarzyszenia skupiającego sekcje szermiercze i tenisowe. Uwzględniane są rozwiązania proekologiczne, takie jak wykorzystanie energii słonecznej i zagospodarowanie deszczówki.
PIM