- Nowy Rynek to niezwykle dynamiczna inwestycja. Zaledwie kilka lat temu Miasto i spółka PKS Poznań sprzedały firmie Skanska grunty, na których obecnie znajdują się aż cztery biurowce. Dzięki temu obszar po dawnym dworcu PKS otrzymał nowe życie, a firmy - takie jak GFT - nowoczesne miejsce do rozwoju - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
GFT jest częścią poznańskiego sektora usług nowoczesnych od 10 lat. Firma właśnie przeniosła swoją siedzibę do budynku E w kompleksie Nowy Rynek. To nowoczesna przestrzeń biurowa, która będzie miejscem pracy dla 227 specjalistów. Czyni to poznański oddział drugim największym w Polsce.
GFT to firma założona w Niemczech w 1987 roku. Obecnie działa w 15 krajach. Zatrudnia niemal 10 000 osób, z czego ponad 850 pracowników znajduje się w Polsce. Poznańska filia powstała w 2013 roku. Firma specjalizuje się w inteligentnych rozwiązaniach programistycznych, skupiając się na finansach cyfrowych, sztucznej inteligencji i modernizacji platform. Biorąc udział w projektach miejskich, GFT angażuje się w rozwój społeczności lokalnej. To przede wszystkim uczestnictwo w inicjatywach takich jak konferencja Pozitive Technologies czy Tydzień SSC/BPO - edukacyjne spotkania o biznesie dla poznańskich szkół.
Poznański oddział GFT jest w gronie 150 firm, działających w sektorze usług nowoczesnych, które mają swoje biura w stolicy Wielkopolski. Łącznie zatrudniają one ponad 27 tysięcy osób. Dynamiczny rozwój sektora zaowocował ok. 50-procentowym wzrostem zatrudnienia w Poznaniu w ostatnich 5 latach.
Nowy Rynek - nowe możliwości
Nowy Rynek to największa inwestycja biurowa firmy Skanska w Polsce. Dzięki niej Poznań zyskał ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych, firmy przestrzeń do rozwoju, a mieszkańcy nowe miejsca pracy.
Łącznie kompleks ma składać się z pięciu budynków. W ukończonych wcześniej swoje siedziby mają m.in. Allegro, Franklin Templeton, Rockwool, Żabka czy Arvato. Z kolei do najnowszego biurowca - budynku E - najemcy wprowadzają się od lipca tego roku. Biura mają tam firmy: LyondellBasell, GFT, PwC, McKinsey, Wunderman Thompson, SOFTSWISS, Nobl9.
Budynek E, tak jak pozostałe biurowce kompleksu, został zrealizowany z myślą o komforcie i bezpieczeństwie jego użytkowników, potrzebach miasta i okolicznej infrastrukturze, a także środowisku naturalnym. W biurowcach zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać energię elektryczną i wodę.
Przestrzeń między biurowcami to otwarty dla wszystkich plac. Nasadzono tam 15 dużych drzew - platanów klonolistnych oraz dębów błotnych, a także nieco mniejsze graby i glediczje. Zieleń została uzupełniona krzewami, pnączami i trawami. W jego południowo-wschodniej części wybudowano fontannę, a w rogach - pergole. Przy jednej z nich stanęły tężnie solankowe. Zagospodarowanie przestrzeni uzupełniają elementy małej architektury podkreślone ogrodowym oświetleniem. W lampach ukryto budki dla jerzyków.
JZ