Veolia wybuduje w stolicy Wielkopolski dwa nowe bloki gazowe. Dla Poznania i jego mieszkańców oznacza to czystsze powietrze i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła. Dzięki realizowanym w ostatnich latach przez spółkę i jej partnerów inwestycjom ograniczającym emisję CO2, do roku 2030 Poznań wysunie się na pozycję lidera wśród polskich miast w pokonywaniu wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym.

Dwa nowoczesne bloki gazowe będą produkować rocznie 800 GWh energii elektrycznej oraz 3,5 tys. GJ ciepła. To kolejny znaczący krok w odchodzeniu od węgla w stolicy Wielkopolski.

- Planowane uruchomienie nowych bloków gazowych o łącznej mocy cieplnej do 214 MW i mocy elektrycznej do 114 MW, nastąpi na przełomie 2024 i 2025 roku. Już za niespełna dwa lata Poznań zyska nie tylko nowoczesne i ekologiczne źródła energii, ale będzie też przygotowany technologicznie do wykorzystania wodoru. W połączeniu z innymi dotychczasowymi i planowanymi inwestycjami w rozwój technologii odzysku energii i podnoszenia efektywności energetycznej, konsekwentnie budujemy system oparty na poszanowaniu zasobów w interesie mieszkańców i środowiska - mówi Jan Pic, prezes Zarządu Veolia Energia Poznań.  

Inwestycja przyczyni się do odejścia od spalania węgla. Dzięki temu przedsięwzięciu zmniejszy się także emisja gazów cieplarnianych. Do atmosfery trafi 390 tysięcy ton CO2 rocznie mniej, co można porównać z nasadzeniem 40 tysięcy hektarów lasu. Ograniczony zostanie także transport węgla w skali 6,5 tysiąca wagonów rocznie. 

- W Grupie Veolia skupiamy się na optymalizacji działalności operacyjnej, zarówno pod względem ponoszonych kosztów, jak i wpływu na środowisko. Ograniczenie śladu węglowego, emisji zanieczyszczeń oraz podniesienie efektywności w zakresie wykorzystywania surowców naturalnych prowadzi do zrównoważonego rozwoju. 

Dzisiejsza inwestycja, w budowę bloków gazowych w Poznaniu, pozwoli na  zmniejszenie emisji CO2 aż o 35% - to nasz realny wkład w transformację ekologiczną miasta, ale przede wszystkim przykład kompleksowej zmiany naszego modelu biznesowego odejścia od węgla i zastąpienia go mniej emisyjnym paliwem - zaznacza Luiz Hanania, wiceprezes Zarządu Veolia Energia Polska, dyrektor ds. finansowych, efektywności operacyjnej, transformacji cyfrowej i innowacji na strefę Europy Środkowo-Wschodniej.

Veolia ma już kontrakt, który wygrała na aukcji głównej rynku mocy. Zacznie on obowiązywać od 2026 roku. Poznańskie bloki gazowe będą wyposażone w nowoczesne turbiny gazowe SGT-800, które umożliwiają współspalanie wodoru. Będzie można je też zmodernizować w kierunku całkowitego przejścia na to źródło energii. Nowe bloki będą mogły wykorzystywać również biometan, którego potencjał jest w Polsce rozwijany. 

- Z uwagi na ogromne wyzwanie, jakim jest transformacja sektora ciepłowniczego, niezbędne są inwestycje oparte na technologiach, które są przystosowane do zmiany paliw w dłuższej perspektywie. Nasze turbiny umożliwią w przyszłości współspalanie mieszanki gazu i wodoru, a docelowo wyłącznie wodoru. Zapewni to bezpieczeństwo dostaw energii i efektywność sieci ciepłowniczej. Jesteśmy pewni, że nowa inwestycja znacząco poprawi jakość życia mieszkańców, wpłynie pozytywnie na ich lepsze samopoczucie oraz będzie znaczącym krokiem ku dekarbonizacji stolicy Wielkopolski - podkreśla Grzegorz Należyty, wiceprezes Siemens Energy CEE, dyrektor Zarządzający Siemens Energy Polska.

Razem na rzecz klimatu 

Realizowany przez Veolię Energia Poznań plan transformacji ekologicznej, który do tej pory pozwolił na ograniczenie emisji CO2 o 60 % w porównaniu do roku 1990, nie byłby możliwy bez zaangażowania partnerów takich, jak Aquanet, Volkswagen Poznań, Innargi oraz Siemens Energy. Veolia od wielu lat ściśle współpracuje także z Urzędem Miasta Poznania, aktywnie poszukując proekologicznych i innowacyjnych rozwiązań. 

- Do zbudowania prawdziwie zielonego miasta, konieczna jest współpraca wszystkich zainteresowanych stron. Dlatego realizujemy projekt "Poznań z energią". Miasto razem z Veolią i Aquanetem w ramach interdyscyplinarnego zespołu chce wypracowywać wspólnie rozwiązania w zakresie polityki energetycznej miasta. Do najważniejszych zadań zespołu należy współpraca w zakresie transformacji energetycznej Poznania. To poprawa efektywności energetycznej w miejskich budynkach, promowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz działania promujące racjonalne zużycie energii - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Nowoczesne źródła energii 

Veolia zakłada odejście od węgla do 2030 roku oraz osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej do roku 2050, poprzez rozwój energetyki opartej na biometanie, wodorze oraz cieple odpadowym.

- W Europie głównymi zobowiązaniami Grupy Veolia są dekarbonizacja naszych aktywów oraz wspieranie klientów w zmniejszaniu ich śladu węglowego. Zobowiązaliśmy się do wyeliminowania węgla z produkcji energii i ciepła do 2030 roku i promowania wdrażania zrównoważonych, lokalnych i przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Nasza Grupa zainwestowała w ten program 1,5 miliarda euro, z czego jedna czwarta tej kwoty została zainwestowana tutaj, w Poznaniu, gdzie chętnie angażujemy się w strategiczne partnerstwa na rzecz rozwoju innowacyjnych projektów, ochrony zasobów i realnego wpływu na jakość życia mieszkańców - mówi Philippe Guitard, dyrektor Zarządzający, Wiceprezes Veolii na Europę Środkowo-Wschodnią. 

Veolia Energia Poznań konsekwentnie realizuje strategię na rzecz dekarbonizacji Poznania. W roku 2021 uruchomiono akumulator ciepła, który niczym wielki termos magazynuje nadwyżki ciepła w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię. Ta instalacja pozwala zmniejszyć zużycie węgla w procesie produkcji ciepła o 11,5 tys. ton oraz zredukować emisję CO2  do atmosfery o 24 tys. ton rocznie - to jakby posadzić 4 miliony dużych drzew i ograniczyć dostawy węgla aż o 190 wagonów. 

Ponadto Veolia we współpracy z Volkswagen Poznań zrealizowała projekt pozwalający na odzysk ciepła odpadowego z procesów wytapiania aluminium w odlewni Volkswagen. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na ogrzanie ok. 4500 mieszkań w 45 okolicznych budynkach wielorodzinnych. 

Kolejnym działaniem na rzecz poprawy efektywności energetycznej miejskiej sieci ciepłowniczej jest podpisane pomiędzy Miastem Poznań, spółką Aquanet oraz Veolią porozumienia o współpracy w zakresie oceny możliwości wykorzystania potencjału ciepła odpadowego na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej.

Veolia podjęła także próbę zbadania potencjału realizacji inwestycji w źródło ciepła zasilane energią geotermalną o mocy 100 MW. Partnerem przy tym przedsięwzięciu jest duński Innargi - międzynarodowa firma geotermalna realizująca projekty w Europie Północnej i Wschodniej.

- Nasza wizja transformacji energetycznej jest zgodna z zakładanymi celami klimatycznymi, ujętymi w unijnych regulacjach, takich jak pakiet Fit for 55. Jego postulaty skierowane są na redukcję emisji gazów cieplarnianych, rozwój odnawialnych źródeł energii i zrównoważonego gospodarowania zasobami i stanowią kluczowy element naszej strategii, która zakłada całkowitą redukcję CO2 i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Jesteśmy dumni z konsekwentnie realizowanych projektów dekarbonizacyjnych w Poznaniu, które już dziś pozwoliły na zmniejszenie zużycia węgla oraz ograniczenie emisji CO2 aż o 60% w porównaniu do roku 1990. Cieszę się, że dzięki  inwestycjom Veolii do roku 2030 Poznań wysunie się na pozycję lidera wśród polskich miast w pokonywaniu wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym - dodaje Frédéric Faroche, prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce. 

Zobacz także:

  • Instalacja w Szlachęcinie - pierwsza taka innowacja w Polsce