Zwiedzanie lokalnych pracowni, warsztaty z mistrzami w swoim fachu, rozmowy o rzemiośle - to tylko niektóre punkty bogatego programu, jaki towarzyszy tegorocznej odsłonie festiwalu. 

Hasłem tegorocznego Poznań Design Festiwal, który odbędzie się w stolicy Wielkopolski od 22 do 30 września, jest "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności". To powrót do tematu pierwszej edycji festiwalu. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi organizatorzy - Fundacja Made in Art - spróbują odpowiedzieć na pytania, jakie wyzwania stają współcześnie przed projektantami i projektantkami? Jak powinien wyglądać nowoczesny proces komunikacji i jaki język ma mu towarzyszyć?

Komunikacja to także element łączący tradycyjne rzemiosło i współczesne wzornictwo. Z tego powodu tegorocznej edycji festiwalu będzie towarzyszył blok "Poznańscy rzemieślnicy". To projekt, który powstał, by popularyzować rzemiosło jako jeden z unikatowych elementów, budujących tożsamość stolicy Wielkopolski. Został zainicjowany przez Fundację Made in Art w 2021 roku serią filmów o poznańskich pracowniach rzemieślniczych.

W wydarzeniu weźmie udział kilkunastu rzemieślników, uczestniczących m.in. w poznańskim programie "Zaułek Rzemiosła". Część z nich reprezentuje rodzinne pracownie z wieloletnią tradycją, część to przedstawiciele ginących zawodów, w innych przypadkach - młodzi rzemieślnicy, których do pracy przyciągnęła chęć tworzenia unikatowych przedmiotów. Łączy ich fakt, że w świecie szybkich wyborów oferują jakość i indywidualne rozwiązania. 

- Poznańskie tradycje rzemieślnicze stanowią niezwykłą przestrzeń do budowania narracji o mieście, o jego korzeniach oraz tożsamości - mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka festiwalu.  - Są wyrazem niematerialnego dziedzictwa naszego miasta. Poznańscy rzemieślnicy od początków kształtowali jego kulturowy krajobraz, mając wpływ na kształt kupiectwa dawnego miasta i wzbogacając jego kulturalną tkankę. Obecnie rzemiosło i jego twórcy stanowią o wyjątkowości Poznania.

Warsztaty i spotkania z rzemieślnikami - zapisy ruszyły

Już pierwszego dnia festiwalu postawione zostanie pytanie: "Co dalej z rzemiosłem?". O wyzwaniach, sukcesach i działaniach na rzecz rzemiosła w Polsce odpowiedzą znawczynie tematu z: Muzeum Warszawskiej Pragi, Zamku Cieszyn, Urzędu Miasta Poznania, Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oraz NÓW. Nowe rzemiosło. Spotkanie odbędzie się 22 września o godz. 12:45, na Scenie Nowej CK Zamek. W drugiej rozmowie (23 września, godz 18:15, Brama Poznania) wezmą udział wyłącznie rzemieślnicy z Zaułka Rzemiosła. Przedstawią swoją perspektywę w dyskusji pod hasłem "Tradycje rzemieślnicze Poznania. Globalne wyzwania w mikroskali".

Każdy festiwalowy dzień to okazja do spotkania z rzemieślnikami podczas warsztatów introligatorstwa, cukiernictwa, kaletnictwa, fotografii, ceramiki i szewstwa. Uczestnicy będą mieli wyjątkową możliwość przyjrzenia się pracy rzemieślników i sami spróbują swoich sił w operowaniu konkretnymi technikami i narzędziami. Uwaga: obowiązują zapisy.

W ramach otwartych pracowni rzemieślnicy oprowadzą gości po swoich warsztatach, podzielą się historią danego miejsca, opowiedzą o tradycji, pokażą realia pracy i stosowane narzędzia oraz techniki. W swoje progi zaproszą m.in. pracownia lutnicza, szewska, introligatorska, ceramiczna, złotnicza i fotograficzna. Na otwarte pracownie obowiązują zapisy. 

Poznańskim rzemieślnikom zostaną poświęcone dwie wystawy. Bohaterami zdjęć autorstwa Tomasza Plucińskiego jest sześciu rzemieślników uchwyconych podczas pracy. To zapis ich pasji i miłości do rzemiosła. Fotografie pozwolą zanurzyć się w świat w ich pracowni, pokażą narzędzia i materiały, jakimi się posługują, a także powstające obiekty. Na zdjęciach zobaczymy wyjątkowych ludzi tworzących miejsca z pozoru niewidoczne na mapie dzisiejszego Poznania. Będzie je można oglądać w Starym Browarze (Słodownia +1). 

Z kolei w Galerii w Bramie zawiśnie wystawa Marcina Mutha "Tradycyjne rzemiosło a współcześni rzemieślnicy", która powstała na zlecenie Miasta Poznania w ramach realizacji programu "Zaułek Rzemiosła" i jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi. Wernisaż będzie połączony z prezentacjami i kiermaszem rzemiosła (23.09. g. 14:00-17:00, ul. Garbary 47). 

W programie także: filmy o poznańskich rzemieślnikach przygotowane przez Fundację Made in Art., prelekcja "Nie ma nudy - podróż przez piwne style z piwem Poz-naj" wraz z degustacją, "Spotkanie z poznańskim rzemiosłem", czyli pokazy i sprzedaż produktów na Szachownicy w Starym Browarze (30 września. godz. 12:00-18:00)

Więcej informacji i zapisy na stronie: https://2023.poznandesignfestiwal.pl/

Zaułek Rzemiosła

Program "Zaułek Rzemiosła" zainaugurowano w maju 2017 r. Jego uczestnikami mogą być czynni rzemieślnicy, reprezentujący unikatowe specjalności. Pierwotnie obejmował on obszar rewitalizacji miasta (m.in. śródmieście, Jeżyce czy Wildę), ale w 2023 r. zakres programu został rozszerzony na całe miasto. To oznacza, że z płynące z niego korzyści dotyczą również rzemieślników z peryferyjnych osiedli. 

Stawka czynszu za najem miejskiego lokalu użytkowego w ramach "Zaułka Rzemiosła" jest obniżona o połowę, z zastrzeżeniem, że nie może być niższa od kosztów utrzymania pomieszczenia. Zwiększając zakres programu, Miasto daje możliwość skorzystania ze zniżek większej liczbie drobnych przedsiębiorców.

Uczestnictwo w programie wiąże się nie tylko z wprowadzeniem preferencyjnej stawki czynszu, ale także z możliwością skorzystania z bezpłatnej promocji. To m.in. oznakowanie lokali specjalnym logotypem, udział w miejskich kampaniach medialnych i społecznych, zamieszczanie informacji o firmie w mediach społecznościowych, jak również udział w wydarzeniach promujących rękodzieło.

Informacje o programie są dostępne na stronie: facebook.com/zaulekrzemiosla oraz poznan.pl/zaulekrzemiosla.

AW