UM Poznań: Poznań nagrodzony za wkład w rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce

2 min czytania

Miasto Poznań otrzymało tytuł Europejskiego Lidera Partnerstwa Publiczno-Prywatnego za modelowy projekt System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania oraz zasługi na rzecz rozwoju PPP w Polsce.

Nagroda została przyznana podczas 8. edycji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Warszawie.

- To już siódme wyróżnienie dla tego projektu i tym bardziej ważne, gdyż zbiegło się z dziesięcioleciem zawarcia Umowy PPP w Poznaniu. Ta nagroda jest potwierdzeniem, że stolica Wielkopolski stawia na współpracę i wykorzystuje z sukcesem doświadczenie i potencjał sektora prywatnego do realizacji zadań publicznych - mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. - Warto także wskazać, że od 1 stycznia 2022 r. po opuszczeniu struktur Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej tworzymy poznański system gospodarki odpadami, którego istotnym ogniwem stabilizującym koszty zagospodarowania odpadów jest właśnie instalacja termicznego przetwarzania odpadów.

W tym roku minęło 10 lat od podpisania umowy partnerstwa publiczno-prywatnego na realizację Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. 8 kwietnia 2013 roku Miasto sfinalizowało jeden z najbardziej pionierskich projektów w branży gospodarki odpadami komunalnymi, którego pomysł zrodził się już 2004 roku.

Realizacja Umowy PPP pomiędzy Miastem Poznań a SITA Zielona Energia Sp. z o.o. (obecnie PreZero Zielona Energia Sp. z o.o.) umożliwiła dołączenie do grona największych europejskich metropolii, posiadających tego typu obiekty, które stanowią istotny element kompleksowego i odpowiadającego na potrzeby mieszkańców systemu gospodarki odpadami.

Instalacja znajdująca się przy ul. Energetycznej w Poznaniu, jest nie tylko jedną z pierwszych tego typu w Polsce, nowoczesnych i w pełni bezpiecznych spalarni odpadów, ale przede wszystkim - pierwszą realizowaną w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Biorąc pod uwagę wartość inwestycji jest to jeden z największych projektów w tej formule w kraju. O jego wyjątkowości świadczy również innowacyjna struktura finansowania, składająca się z połączenia kapitału prywatnego pochodzącego od partnera prywatnego, dotacji unijnej i budżetu Miasta.

Gala z okazji 15-lecia PPP w Polsce

Forum Liderów PPP to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone partnerstwu publiczno-prywatnemu, organizowane przez sektor prywatny cyklicznie od ośmiu lat. Forum Liderów PPP to przestrzeń do dialogu o korzyściach i wyzwaniach tej formy współpracy. Konferencja ma na celu umożliwienie uczestnikom nawiązania realnych kontaktów. Jest także przestrzenią do networkingu, dialogu na temat potencjalnej współpracy i możliwości realizacji projektów inwestycyjnych w modelu PPP, a także kanałem dostępu do aktualnej wiedzy.

Wydarzeniem towarzyszącym przy tegorocznej konferencji była uroczysta gala z okazji 15-lecia obowiązującej Ustawy o PPP w Polsce. Oprócz nagrody Lidera PPP organizatorzy przyznali także tytuły z PPP Excellence dla osób, które przyczyniły się do rozwoju tego modelu współpracy w Polsce.

Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/poznan-nagrodzony-za-wklad-w-rozwoj-partnerstwa-publiczno-prywatnego-w-polsce,206781.html

Autor: krystian