UM Poznań: Nowe pomniki przyrody w Poznaniu
Poznań ma nowe pomniki przyrody. To zarówno pojedyncze drzewa, jak i ich grupy. Wszystkie są platanami klonolistnymi, rosną na placu Wolności oraz w parkach im. Karola Marcinkowskiego i Adama Mickiewicza.
Decyzję o nadaniu nowej rangi roślinom podjęli we wtorek, 16 maja, radni miejscy. Cztery z nowych pomników przyrody rosną na placu Wolności. To platany klonolistne, które otrzymały imiona prof. Aliny Hejnowicz, prof. Konstantego Steckiego, prof. Józefa K. Paczoskiego i prof. Witolda Kuleszy. To poznańscy naukowcy zajmujący się przyrodą - botanicy oraz fitosocjolog.
Wszystkie te drzewa charakteryzują się dużymi wartościami estetycznymi i są ważnym elementem placu, na którym rosną. Są cennymi świadkami historii i dziedzictwem przyrodniczym - zostały posadzone na początku XX wieku. Mają od 20 do 23,5 m. wysokości. Ekspertyzy dendrologiczne wykonane na zlecenie Wydziału Klimatu i Środowiska UMP - łącznie ze specjalistycznym badaniem za pomocą tomografu dźwiękowego - wykazały bardzo dobry lub dobry stan zdrowotny drzew oraz nieznaczne lub niskie ryzyko związane z ich złamaniem lub obaleniem. O ustanowienie ich pomnikami przyrody poprosiła Rada Osiedla Stare Miasto.
Kolejne cztery platany klonolistne rosną na terenie parku Karola Marcinkowskiego. One również posadzone zostały na początku XX wieku, a obecnie osiągnęły rozmiary kwalifikujące do uznania za pomnik przyrody całą grupę czterech roślin. Platany mają od 20 do 24 metrów wysokości i są w dobrym stanie.
Pomnikiem przyrody została także licząca 21 drzew aleja w parku im. A. Mickiewicza. Rosnące w niej platany klonolistne mają od 16 do 24 metrów wysokości.
Dzięki przyjętym uchwałom można chronić drzewa, które mają ważne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Zgodnie z prawem należy obowiązkowo monitorować stan zdrowotny pomników przyrody oraz cięcia awaryjne. W żaden sposób nie można ich niszczyć, uszkadzać ani ściąć, nie wolno też zanieczyszczać gleby, w której rosną.
Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/nowe-pomniki-przyrody-w-poznaniu,204387.html
Ostatnie Artykuły

Przebudowa Admiralskiej zamyka fragment ulicy. Kierowcy pojadą objazdem

Dąbrowskiego i Szamarzewskiego czeka ruchomy tydzień. Kierowcy muszą przeparkować auta

Wola zamknie kilka ulic. Przez imprezę rocznicową ruszą objazdy

Trzy dzielnice i jedno lato bez nudy. Plenerowe atrakcje wracają do Poznania

Clayknot zagra nad Rusałką. W Poznaniu szykuje się szczery koncert

Piłkarski meldunek i weekendowe tropy z powiatu poznańskiego

Nad Wartą kultura rozlewa się szerzej niż ścieżka rowerowa

Dzień Otwartych Skrzynek wraca z dodatkowymi kursami autobusu

Misy i gongi na piątkowy wieczór. W Poznaniu szykuje się godzina ciszy

Dwa różne brzmienia nad Rusałką. Mlecze i Clayknot zagrają za darmo

Sekundy od tragedii w Poznaniu - policjant uratował 3-dniowe dziecko

Sygnalizacja zgasła na dwóch ważnych punktach Poznania. Kierowcy muszą uważać

Poznańska Scena Letnia rozgrzeje Aulę Nova barwami i rytmami

Naprawy i równiarka na poznańskich ulicach. Kierowcy muszą zwolnić
Przydatne dane teleadresowe
- Radio Poznań - kontakt, siedziba i usługi dla słuchaczy
- Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu - kontakt, godziny, portale i dojazd
- Hospicjum Palium w Poznaniu - kontakt, oddziały, poradnie i opieka domowa
- Parafia św. Karola Boromeusza w Poznaniu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - kontakt, mieszkania, najem z dojściem do własności
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu - kontakt, oferta, zapisy
