W Centrum Kultury Zamek otwarto wystawę "Nie to niebo". Przedstawia odległy świat kosmosu takim, jaki jest naprawdę. Uczestnicy programu OK Poznań mogą zobaczyć ekspozycję za darmo. Ponadto w ramach wydarzeń towarzyszących już w tę sobotę, 18 marca będzie można spotkać się z Arturem B. Chmielewskim, konstruktorem sond kosmicznych, który na co dzień pracuje w NASA.

Astronomia to od wieków jedna z najbardziej tajemniczych nauk, jakimi zajmuje się człowiek. To, co widać, gdy patrzymy w górę, to tak naprawdę wydarzenia z odległej przeszłości, które docierają do ludzi z ogromnym opóźnieniem. Wybuch gwiazdy, który wydarzyłby się dzisiaj, na niebie byłby widoczny dopiero w 2027 roku.

Ten fenomen stanowi punkt wyjścia do opowieści przedstawionej na wystawie. Ekspozycja ma zainspirować do odkrywania wszechświata i jego tajemnic, do rozmów, poszukiwań, skłonić do zainteresowania naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Coraz mniej jest bowiem miejsc z dala od świateł miasta, z których można nacieszyć się widokiem rozgwieżdżonego nieba.

Wystawa przygotowana została przez kilkoro artystów i artystek: Justynę Olszewską, Przemysława Jasielskiego, Arkadiusza Nowakowskiego, Martynę Pietrzak i Michała Smandeka. Kuratorką jest Justyna Olszewska z Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu. 

Ekspozycja będzie prezentowana do 2 lipca. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy - 15 zł, z kolei wejściówka z audioprzewodnikiem to koszt 26 zł. Posiadacze karty OK Poznań mogą jednak zwiedzić wystawę za darmo. Jednorazowe wejściówki są dostępne w kasach CK Zamku, na podstawie karty OK Poznań, plastikowej lub w aplikacji mobilnej. 

Więcej informacji o wystawie na stronie CK Zamek

"Kosmiczne wyzwania"

Wystawie "Nie to niebo" towarzyszą spotkania z ekspertami z zakresu badań i eksploracji kosmosu. W najbliższą sobotę, 18 marca CK Zamek odwiedzi Artur B. Chmielewski. To konstruktor sond kosmicznych, kierownik misji międzyplanetarnych. Studiował fizykę, mechanikę i informatykę na University of Michigan i University of Southern California. Na co dzień pracuje w centrum NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, w stanie Kalifornia. W NASA nazywają go "ABC" - od inicjałów, które sprytnie nadał mu jego ojciec Papcio Chmiel, autor komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek.".

Chmielewski ostatnio wydał (z  Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką) książkę dla młodzieży "Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać kosmiczne problemy", która weszła na listę bestsellerów. To właśnie wokół tej publikacji oraz przygód i wyzwań inżyniera NASA będzie toczyć się sobotnia rozmowa..

Wydarzenie odbędzie się w Sali Wielkiej CK Zamek o godz. 15:00, w ramach wystawy "Nie to niebo" oraz cyklu "Zamek czyta". Bilety - 5 zł.