Już w ten weekend, 10-12 marca, odbędą się Poznańskie Targi Książki. Towarzyszyć im będą Targi Edukacyjne, skierowane do uczniów poszukujących nowych szkół, rodziców i nauczycieli. Wydarzenie jest bezpłatne i odbywa się na MTP.

Poznańskie Targi Książki to idealna okazja do spędzenia czasu z literaturą i pogłębienia czytelniczych pasji. W tym roku udział w nich weźmie ponad 170 wydawców. Na stoiskach nie zabraknie klasyki, książek, które w minionym roku znalazły się na listach bestsellerów, a przede wszystkim najnowszych propozycji wydawniczych.

Targi potrwają trzy dni: piątek (10:00-18:00), sobota (9:00-18:00) oraz niedziela (9:00-16:00) w pawilonach 5A, 7, 7A, 8 i 8A MTP. Warsztaty odbędą się w Poznań Congress Center - wejście od ul. Śniadeckich.

Tegoroczną edycję Targów Edukacyjnych uświetnią występy koncertującej na całym świecie Orkiestry Vivat, Wiktorii Krakowskiej, Katarzyny Hybiak oraz Joanny Dudkowskiej, jednej z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystek basowych, która wystąpi w towarzystwie Chucka Fraziera. Nie zabraknie też pokazów tanecznych i akrobatycznych m.in uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, Skillart Dance Studio i występy uczniów wielkopolskich szkół.

Po autograf na Poznańskie Targi Książki

W ubiegłym roku Poznańskie Targi Książki odwiedziło ponad 40 tys. zwiedzających. Przyciągały nie tylko tysiące książek, ale przede wszystkim możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z autorami, a tych na tegorocznej edycji również nie zabraknie. Swoją obecność zapowiedziało ponad 150 twórców. Wśród nich są m.in: Wojciech Chmielarz, Łukasz Orbitowski, Max Czornyj, Ryszard Ćwirlej, Katarzyna Barlińska (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera),  Marta Łabęcka, Monika Rutka, Weronika Marczak czy Mateusz Cieślik.  Nie zabraknie także pisarzy z zagranicy, jak Carla Montero, Antonio Iturbe i Jaroslav Rudis

Spotkania autorskie prowadzone będą na czterech równolegle działających scenach. Jedna z nich została oddana pod kuratelę Fundacji Granda. Odbędą się tam spotkania z autorami nie tylko kryminałów, ale też powieści obyczajowych, książek dla dzieci, reportaży i wielu innych gatunków. Twórców będzie można spotkać również na stoiskach wydawnictw oraz w specjalnej strefie, gdzie będą rozdawać autografy. Pełna listów autorów, którzy pojawią się na MTP, dostępna jest na stronie targiksiazki.pl.

Targi dla najmłodszych i nie tylko

Organizatorzy wydarzenia zapraszają całe rodziny. Wśród gości będą m.in. Magdalena Galewska-Kustra - autorka przygód Pucia oraz Ulrich Hub, którego sztuka "O ósmej na arce" została przetłumaczona aż na 30 języków. Ostatniego dnia targów odbędą się także warsztaty ilustratorskie dla dzieci w wieku 7-14 lat, a przez wszystkie 3 dni będzie działała Strefa Rodzinnego Czytania.

Podobnie jak w ubiegłym roku, miłośnicy słownych potyczek znajdą coś dla siebie w specjalnej Strefie Scrabble. Z kolei na fanów muzyki będzie czekać blisko 10 000 płyt winylowych w ramach już IV odsłony Giełdy Winyli. Swoje podwoje otworzy też strefa komiksu. Nowością na tegorocznych Poznańskich Targach Książki będzie Strefa TikToka. 

Edukacyjny weekend na MTP

Na targach zaprezentuje się blisko 150 placówek oświatowych, będzie także wiele atrakcji dla uczniów, bezpłatne warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, rodziców i opiekunów. Hasło przewodnie tegorocznych Targów Edukacyjnych brzmi "Wielkopolski pociąg do edukacji". Nie zabraknie prelekcji, pokazów i szkoleń.

Scena w pawilonie 7A będzie tętniła życiem od rana do wieczora każdego dnia targowego. Wystąpią na niej wyjątkowi goście, m.in.: dr Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008-2018 czy Mariusz Szczygieł, wybitny polski reportażysta. Na scenie przeprowadzane będą także wywiady, konkursy, pokazy policji oraz rozmowy o istocie edukacji w lokalnych szkołach mundurowych.

Szkolenia, warsztaty i wykłady

W ramach Targów Edukacyjnych w Poznaniu odbędą się liczne warsztaty, wykłady i szkolenia, skierowane do nauczycieli, bibliotekarzy i pracowników oświaty. 10 i 11 marca odbędzie się również w II Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Placówek Doskonalenia Nauczycieli i Publicznych Bibliotek Pedagogicznych. Na warsztaty i wykłady należy się wcześniej zarejestrować. Pełna lista oraz zapisy dostępne są na stronie.

Z ofertą edukacyjną wystąpią także Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Przybliżone zostaną zawody medyczne i okołomedyczne. Na stoiskach Centrów Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego będą prowadzone indywidualne konsultacje zawodowe oraz pokazy zawodów.

Centra i Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli oprócz doradztwa dla nauczycieli zaprezentują na swoich stoiskach pracę studiów nagraniowych. 

Bogaty program na swoich stoiskach przedstawią również Publiczne Biblioteki Pedagogiczne z Piły, Kalisza, Konina, Leszna i Poznania. W programie można znaleźć prezentacje książek niezwyczajnych, np. picturebooków, książek 3D czy książek z rozszerzoną rzeczywistością.. 

Akcje charytatywne

Targi Edukacyjne w Poznaniu, wzorem lat poprzednich, mają także wymiar charytatywny. Tegoroczna akcja #AktywnieDlaAlicji ma na celu zebranie środków niezbędnych na kolejny etap leczenia czteroletniej dziewczynki cierpiącej na szereg wad wrodzonych. Osoby pragnące wesprzeć zbiórkę będą mogły to zrobić poprzez aktywność w social mediach i jazdę na rowerkach stacjonarnych na stoisku nr 24. Zebrane środki finansowe organizatorzy przekażą Fundacji Zdrowia i Kultury - "Kochaj Życie".

Organizatorami Targów Edukacyjnych są: Województwo Wielkopolskie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz Grupa MTP.

PD