Radni przyjęli "Politykę na rzecz integracji migrantek i migrantów (...)". Ten ważny dokument wyznacza kierunki działań, jakie podejmie Miasto, by integrować wszystkich mieszkańców. 

W Poznaniu mieszkają nie tylko Polacy - ale także liczni obcokrajowcy. Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Niemiec, ale także Gruzji, Wielkiej Brytanii, Indii, Włoch oraz wielu innych państw świata. Większość z nich przyjechała do Poznania ze względu na pracę lub studia, jeszcze inni dołączają do polskich partnerów i partnerek. 

-Liczba migrantów i migrantek w Poznaniu zdecydowanie wzrosła na przestrzeni ostatnich lat, także w wyniku działań wojennych prowadzonych w Ukrainie- wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Ruchy migracyjne są faktem, są zjawiskiem naturalnym, które rodzi wiele wyzwań dla samorządów. Przyjęty przez Radę Miasta dokument wyznacza kierunki działań, których celem jest wsparcie integracji mieszkańców Poznania, jak również zaspokojenie specyficznych, kluczowych potrzeb migrantek i migrantów.

Tym dokumentem jest właśnie "Polityka na rzecz integracji migrantek i migrantów w Poznaniu na lata 2023-2024". Wyznacza ona bardzo konkretne cele w sześciu obszarach. Wśród nich jest m.in. usprawnienie procesu kształcenia i integracji uczniów, przeciwdziałanie dyskryminacji i kształtowanie postawy szacunku dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców, niezależnie od ich pochodzenia. 

Dokument wskazuje też na konieczność ułatwienia migrantom dostępu do rynku pracy - m.in poprzez kompleksowe działania informacyjne, edukacyjne i doradcze. Podkreśla też, jak ważne jest zwiększanie wiedzy dotyczącej dostępu do profilaktyki i opieki zdrowotnej.

Poznań będzie realizować te działania we współpracy z innymi samorządami, przedsiębiorcami, mediami, organizacjami sektora pozarządowego oraz środowiskiem akademickim.

Powstanie dokumentu poprzedziły badania i konsultacje społeczne. 

AW