Luty powoli dobiega końca, ale wydarzenia w Bibliotece Raczyńskich trwają w najlepsze. Ostatnie dni miesiąca obfitować będą w warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi czy wystawy.

Już 21 lutego o 16.00 odbędzie się "Wtorek dla seniora" dla osób starszych, ale nie tylko. Będzie to okazja, żeby poćwiczyć pamięć i koncentrację czy gimnastykować szare komórki, aby lepiej służyły. Po łamigłówkach przyjdzie czas na relaks.

Kolejne "Strony fotografii" w Filii Sztuki odbędą się w środę, 22 lutego, o 18.00. Tym razem będzie okazja, aby lepiej poznać ludzi stojących za cyklem. O wartych uwagi albumach fotograficznych opowiedzą Ola Polerowicz, Mateusz Kiszka i współorganizator cyklu Tobiasz Jankowiak z Działu Fotografii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Zespół Działu Fotografii na co dzień zajmuje się organizowaniem działań związanych z tą dziedziną, organizując m.in. wystawy (aktualnie: Stado Prusa - Koniec mitu), festiwale (np. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, festiwal krótkich form filmowych BAZA), konkursy (Wielkopolska DOC), warsztaty i spotkania w ramach Otwartej Pracowni Fotografii. We współpracy z Biblioteką Raczyńskich tworzą także cykl "Strony fotografii". Członkowie działu są absolwentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: Mateusz Kiszka i Tobiasz Jankowiak - fotografii, Ola Polerowicz - architektury wnętrz, rzeźby i działań przestrzennych oraz kuratorstwa.

Tego samego dnia (22 lutego) o godz. 17.30 w sali 1 będzie gościć poeta i lekarz Maciej Grela. Rozmowa potoczy się wokół wydanego w 2022 roku tomiku "Recytacje tatrzańskie". Spotkanie poprowadzą Dorota Jędraszyk i Artur Jocz.

Irlandzki klimat

W czwartek, 23 lutego, o 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Dramat irlandzki w Polsce". Wybitni twórcy irlandzcy, dramatopisarze tacy jak Oscar Wilde, W.B. Yeats, James Joyce, Samuel Beckett, G.B. Shaw tłumaczeni byli na język polski już na przełomie XIX/XX wieku. Ten fakt pokazuje jasno, iż twórczość rodem z Irlandii była znana i uznawana za ważną także na ziemiach polskich, już pod zaborami. Dramaturgia irlandzka pozostaje i w czasach współczesnych ważnym elementem dziedzictwa kultury światowej. Zgromadzone na wystawie polskie tłumaczenia dzieł, programy teatralne, plakaty czy fotografie obejmują ponad stuletnią obecność irlandzkiego dramatu na deskach teatrów w Polsce, jak i szerzej w świecie literackim naszego kraju. Na prezentowanej ekspozycji ważne miejsce zajmują teatry poznańskie, w których od wielu lat goszczą sztuki pisarzy irlandzkich, zarówno tych starszych, jak i całkiem współczesnych. 

Wystawa zorganizowana jest przez Bibliotekę Raczyńskich oraz Fundację Kultury Irlandzkiej na bazie zbiorów własnych, przy wsparciu Konsulatu Irlandii w Poznaniu.

Klub Książki u Raczyńskich powraca! 

Temat spotkań w 2023 roku brzmi: Książką przez świat. Raz w miesiącu uczestnicy będą dyskutować o literaturze z innego obszaru geograficznego. W najbliższy piątek przeniosą się w głąb tajemniczej Malawi z pomocą powieści "O chłopcu, który ujarzmił wiatr" Williama Kamkwamby. Spotkania Klubu odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca o 18.00 w Filii Sztuki. Prowadzą: Weronika Klepacz i Aneta Kostić.

Atrakcje w filiach

Hufiec ZHP Poznań - Wilda im. Jana Kasprowicza oraz Filia 8 i 59  zapraszają na wystawę "Historia harcerstwa na Wildzie i Dębcu". Pamiątki wildeckich harcerzy, takie jak kroniki, plakietki i odznaki, dokumenty, jak również przykładową literatura harcerska będzie można zobaczyć od 22 lutego do 15 marca. W środę, 22 lutego, o 17.00 odbędzie się prelekcja. Poświęcona zostanie historii hufca, który w 2023 roku obchodzi 110-lecie swojego istnienia. Słuchacze dowiedzą się, która drużyna rozpoczęła działalność jako pierwsza na Wildzie, jak doszło do połączenia hufców na Wildzie i Dębcu w jeden , a także jak wyglądała działalność harcerzy na przestrzeni lat. Dodatkowym elementem prelekcji będzie wizyta jednej z drużyn działających na Dębcu, która opowie o swojej harcerskiej przygodzie.

Z kolei w piątek, 24 lutego,  o godz. 17.00  w Filii 11 na Chwaliszewie odbędzie się spotkanie z Janem Kaczmarkiem, autorem albumu "Chwaliszewo. Poznańska Wenecja", który opowie o tajemnicach tej poznańskiej dzielnicy.

Więcej informacji o poszczególnych wydarzeniach można znaleźć na stronie biblioteki.

PD