Skwer na Wildzie i ulica na Umultowie mają nowe nazwy - zdecydowali o tym radni miejscy podczas wtorkowej sesji. Zielona przestrzeń nosi imię Anieli Chosłowskiej, a ulica - miano Bakaliowej.

Aniela Chosłowska urodziła się w 1890 r. w Głuchowie, w ówczesnym powiecie koźmińskim (obecnie kościańskim). Pochodziła z rodziny o patriotycznych tradycjach. Po I wojnie światowej przyjechała do Wielkopolski i podjęła pracę urzędniczki prasowej w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej. Stąd została przeniesiona do biura prasowego w Starostwie Grodzkim. Następnie pracowała w Urzędzie Miejskim w Poznaniu, gdzie do 1 sierpnia 1939 r. pełniła funkcję sekretarza miejskiego. Za czasów prezydentury Cyryla Ratajskiego uczestniczyła w tworzeniu strategicznych ram i kierunków rozwoju miasta, zorganizowała archiwum akt miasta Poznania. W czasie okupacji niemieckiej z narażeniem własnego życia, ukrywała dokumenty osobowe poszukiwanych przez Niemców polskich patriotów - dzięki temu wielu z nich nie trafiło do obozów koncentracyjnych. Zajmowała się także gromadzeniem informacji o dziejach Poznania, w szczególności dotyczących poznańskich gimnazjów. Zmarła w 1963 r., została pochowana na cmentarzu parafii Bożego Ciała przy ul. Bluszczowej w Poznaniu.

Ulica Bakaliowa odchodzi od ul. ulicy Bożydara na Umultowie. W tym rejonie istnieje już ul. Daktylowa czy ul. Rodzynkowa. Nowa nazwa uwzględnia zatem tradycje nazewnicze, zapewniając jednolity charakter nazewnictwa w tym rejonie miasta.

AW