Kiedy staramy się o kredyt lub pożyczkę, odmowy ze strony banków i parabanków powodują w nas stres i frustrację. Często mają one jednak na celu uchronienie konsumenta przed zaciągnięciem zobowiązań, których nie będzie on w stanie spłacić. Podczas oceny zdolności kredytowej pod uwagę brana jest indywidualna sytuacja klienta, np. wysokość jego zarobków, ale także zapisy w systemach BIK i KRD. Przeczytaj, czym dokładnie jest BIK, czy zapisy w systemie powinny cię martwić i czy mają one wpływ na uzyskanie pomocy w przypadku problemów ze spłatą chwilówek https://splatakredytow.pl/kredyt-na-splate-chwilowek/?
BIK - co to takiego?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, zbiera indywidualne dane dotyczące naszych kredytów, w tym także konsolidacji chwilówek, zakupów ratalnych i debetów. Firma powstała z myślą o instytucjach finansowych, aby ułatwić ich pracownikom ocenę wiarygodności kredytowej potencjalnych klientów. Co ważne, BIK przechowuje nie tylko informacje o naszych zaległościach i problemach kredytowych; system dokumentuje także terminowo uregulowane spłaty. Odróżnia to BIK od Krajowego Rejestru Długów, który przechowuje jedynie negatywne informacje o naszych zadłużeniach. Dane, które BIK może przetwarzać, są przechowywane w systemie przez 5 lat od chwili, w której zakończymy spłatę konkretnego zobowiązania.
Czym są “zapytania w BIK”?
Jeśli bank chce uzyskać informacje o potencjalnym kredytobiorcy, składa do BIK tzw. zapytanie kredytowe. Zostaje ono zachowane w systemie jako wpis i jeśli będzie ich zbyt wiele, mogą stać się dla kolejnych instytucji finansowych pretekstem do odmowy udzielenia nam kredytu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, zapytania do firmy mogą składać jedynie oficjalne instytucje finansowe, firmy z nimi powiązane oraz sami konsumenci (możemy np. wnioskować o nasz indywidualny raport BIK). Wpisów w BIK nie możemy usunąć na własną rękę - przysługuje nam jedynie możliwość złożenia pisma do banku z prośbą o ich wycofanie. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet jeśli prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, instytucja ma 30 dni na usunięcie wpisu. Wycofanie zapytania może pozytywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową, jeśli jednak zalegamy ze spłatą wielu zobowiązań, samo w sobie nic nie zmieni. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które starają się o kredyt na spłatę chwilówek.
Wpisy w BIK a udzielenie kredytu, w tym kredytu na spłatę chwilówek
Dokumentacja prowadzona przez BIK może być dla nas korzystna. Jeśli poprzednie zobowiązania finansowe, np. kredyty i zakupy ratalne, spłacaliśmy terminowo, BIK udokumentował ten proces. Pozytywna historia kredytowa zachęci instytucje finansowe do udzielenia nam kredytu.
Nie oznacza to jednak, że negatywne zapisy w BIK całkowicie przekreślają nasze szanse na uzyskanie kredytu lub pomocy w spłacie zaciągniętych zobowiązań, w tym konsolidacji chwilówek. W takiej sytuacji warto jednak zgłosić się do zaufanej firmy doradczej, takiej jak Spłata Kredytów. Pożyczki obniżają naszą zdolność kredytową, dlatego w negocjacyjnych rozmowach z bankiem przyda się specjalistyczna wiedza. Fachowcy pomogą nam dokonać konsolidacji chwilówek, co ustabilizuje naszą sytuację finansową, nadwyrężoną przez kolejne pożyczki.