Profesjonalny wariograf już niejednokrotnie pomagał śledczym. Sprawdź, jak wygląda badanie wykrywaczem kłamstw i kiedy znajdzie on zastosowanie. W tym poradniku znajdziesz kilka cennych informacji.
Czym jest badanie wariograficzne?
Badanie polega na rejestracji nieświadomych reakcji badanej osoby. Czujniki mierzą ruch ciała, potliwość, puls, częstotliwość oddechu oraz ciśnienie krwi. Na zadane pytania odpowiada się twierdząco lub przecząco. Następnie komputer zbiera dane, a specjalista je analizuje. Na podstawie zdobytych informacji może odczytać, czy osoba mówi prawdę, czy kłamie. Właściwie przeprowadzone badanie umożliwia biegłemu wydanie opinii.
Wykrywacz kłamstw sprawdzi się w wielu sytuacjach. Dotyczą one zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Ponadto niektóre osoby chcą poddać się badaniu wariografem, aby udowodnić prawdę.
Ponadto to profesjonalne badanie będzie bardzo istotne przy niedostatecznej liczbie dowodów, stronniczości podejrzanych osób czy sprzecznych zeznań. Jeśli chcesz w ten sposób zweryfikować informacje, pamiętaj, aby wybrać sprawdzoną firmę.
Rozwiązanie dla firm i osób prywatnych
Z takiego rozwiązania często korzystają przedsiębiorcy. W firmach zdarzają się wycieki danych czy kradzieże towarów, lecz nie zawsze łatwo wskazać winnych. Ponadto wariografy zbadają prawdę w przypadku kradzieży, donosów, niesłusznych oskarżeń, wykradania dokumentów czy tajemnic służbowych. Zdarza się, że podejrzenia padają na osoby niewinne, które chcą oczyścić się z zarzutów. Tymczasem uczciwi pracownicy zazwyczaj chętnie przystają na badanie, co pomaga właścicielowi firmy ustalić fakty.
Na badania wariografem decydują się również osoby prywatne. To rozwiązanie często stosowane przy konfliktach rodzinnych, w których osoba podejrzana o zdradę chce ukazać prawdę. Za pomocą urządzenia można również zweryfikować sprawcę przemocy rodzinnej czy osobę, która zmaga się z uzależnieniami. Usługa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a jej cena jest niska, biorąc pod uwagę efekty, jakie można uzyskać.
Wykrywacz kłamstw – jak przebiega badanie?
Na początku specjalista przeprowadza wywiad zdrowotny z badaną osobą. To ważne, gdyż istnieją liczne przeciwwskazania do przeprowadzenia wywiadu (np. ciąża, przyjmowanie antydepresantów, leków psychoaktywnych, stany lękowe, choroby krążenia, niektóre choroby przewlekłe).
Jeżeli ekspert dopuści osobę do badania, wystarczy umówić termin i miejsce. Zazwyczaj badanie rozpoczyna się od pytań obojętnych, które nie wywołują stresu. Następnie zadawane są pytania krytyczne, które dotyczą głównego wątku sprawy. Biegli doskonale wiedzą, jak powinien wyglądać ten proces i określają reakcję urządzenia na zmianę pracy serca czy sposobu oddychania. Dzięki temu ekspert może ocenić, czy badany odpowiada szczerze, czy jednak próbuje ukryć prawdę.
Wykrywacz kłamstw charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, która sięga nawet 95%. Po zakończeniu badania specjalista dokładnie analizuje wyniki i na tej podstawie sporządza raport.