Zima to trudny czas dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślinności, zwłaszcza tej przyulicznej. Problemem nie są wcale niskie temperatury, lecz sól wykorzystywana do zapobiegania śliskości na jezdniach i chodnikach.
Pomimo że w ostatnich latach zimy są łagodniejsze, bez utrzymującego się długotrwałego mrozu i intensywnych opadów śniegu, nadal konieczne jest przeciwdziałanie ich skutkom (śliskość, oblodzenie). Zastosowanie znajduje wówczas sól drogowa dopuszczona prawem, którą posypywane są nawierzchnie ulic. Niestety ma ona negatywny wpływ na zieleń w pasie drogowym.
Sól szkodzi na dwa sposoby. Pierwszy to osiadanie solnego aerozolu na pniach i gałęziach. Powstaje on poprzez rozpryskiwanie kołami jadących aut solanki powstałej z soli i roztopionego śniegu lub lodu. Ponadto sól wsiąka w podłoże i doprowadza do zjawiska suszy fizjologicznej (korzenie nie mogą pobrać wody z gleby). Należy podkreślić, że stosowanie soli bezpośrednio na nieodgarnięty śnieg jest zabronione.
Jak chronimy zieleń przyuliczną przed działaniem soli?
Aby przeciwdziałać śliskości na poznańskich chodnikach, drogach rowerowych, placach, a także jezdniach o znaczeniu lokalnym (IV kolejności odśnieżania) stosowany jest piasek. Posypywanie tych nawierzchni solą jest możliwe tylko w sytuacji opadu marznącego deszczu.
Na jezdniach sieci strategicznej i podstawowej stosowana jest sól drogowa zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Przepisy regulują zarówno maksymalne dopuszczalne dawki stosowania środków, jak również określają, w jakich warunkach pogodowych jaki ich rodzaj należy zastosować.
Osłony na drzewa i zieleń niską
Aby ograniczyć negatywny wpływ soli drogowej na rośliny, Zarząd Dróg Miejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego osłania młode drzewa i niską zieleń rosnącą przy ulicach. Osłony na koronach młodych drzew można będzie w tym roku zobaczyć m.in. na ul. Naramowickiej i al. Praw Kobiet, a maty foliowo-słomiane osłaniające krzewy m.in. na ul. Solnej, 23 Lutego, Działowej, Kanałowej czy Libelta i na wielu łazarskich ulicach.
Zabezpieczonych zostanie w ten sposób ponad 250 drzew - chochoły chronią korony przed aerozolem solnym - oraz ok. 24 tys. mb terenów z roślinnością niską.
Zimowe zasady przyjazne roślinom, o których trzeba pamiętać
- odgarnięcie śniegu z chodnika zamiast stosowania soli drogowej, która roztopi śnieg. Dzięki temu ograniczona zostaje ilość soli przedostającej się do gruntu;
- nie należy zgarniać zasolonego śniegu z chodników czy ulic na tereny zieleni, co powoduje obumieranie roślin;
- stosowanie piasku zamiast soli;
- podlewanie drzewa po zimie, bo to sprzyja wypłukiwaniu solanki z gleby.
ZDM