Od piątku, 25 listopada, można wysyłać zgłoszenia do udziału w XIV edycji akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło". W tegorocznej odsłonie przebadanych zostanie 380 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 10 kamienic z centrum, Wildy, Łazarza i Jeżyc.

- W Poznaniu podejmowanych jest wiele inicjatyw w zakresie ochrony powietrza i szeroko rozumianej ochrony klimatu - podkreśla Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta. - W ramach działań mających na celu redukcję emisji zanieczyszczeń oferujemy mieszkańcom programy dotacyjne oraz akcje o charakterze edukacyjnym i informacyjnym. Mają one promować działania energooszczędne i proekologiczne. Ma to oczywiście istotne znaczenie dla ochrony środowiska i zdrowia nas wszystkich. Ważny jest także aspekt ekonomiczny w długofalowej perspektywie. 

Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej www.trzymajcieplo.pl. Przy zgłoszeniu budynku należy podać: swoje imię i nazwisko, adres budynku, swój adres mailowy oraz numer telefonu kontaktowego. W przypadku sprzyjających warunków pogodowych pierwsze badania zostaną przeprowadzone już na przełomie listopada i grudnia. Akcja będzie prowadzona do pierwszych dni marca 2023 roku.

- Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Poznania, a przeznaczone na niego pieniądze rozchodzą się w ciągu kilku dni - mówi Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. - Przynosi też bardzo konkretne korzyści. Dlatego zachęcamy do szybkiego zapisania się na stronie internetowej programu. Formularz rejestracyjny jest krótki i nieskomplikowany. 

Badania prowadzone będą w dni robocze, w godzinach 17:00-21:00, Ich realizacja wymaga  odpowiednich warunków atmosferycznych: braku opadów deszczu lub śniegu, a temperatura na zewnątrz budynku nie może przekraczać 3 stopni.

- Każdy właściciel nieruchomości, który zgłosił się do programu, jest wcześniej informowany, w jakim dniu i o której godzinie przyjadą technicy i dokonają pomiarów - mówi Łukasz Dembski, wykonawca pomiarów kamerą termowizyjną. - Ciepło najczęściej ucieka przez stolarkę okienną i drzwiową, ale także poprzez dachy i ściany. Na podstawie raportów mieszkańcy nieruchomości mogą zaplanować prace termomodernizacyjne i zaoszczędzić pieniądze, wydawane na rachunki za ciepło.

Tysiące pomiarów i duża oszczędność

 "Trzymaj ciepło" to cykliczny program bezpłatnych badań kamerą termowizyjną, skierowany do mieszkańców Poznania. Projekt doczekał się aż trzynastu edycji organizowanych w latach 2009 - 2021 we współpracy z Veolią Energia Poznań S.A. Od 2022 roku Miasto kontynuuje projekt ze środków własnych. Program ma charakter edukacyjny i informacyjny, promuje działania energooszczędne i proekologiczne. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu. To także realna strata pieniędzy wydana na ciepło, które bezpowrotnie ucieka z nieszczelnych budynków i powoduje niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska. 

Z każdego badania termowizyjnego uczestnicy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca. Znajduje się tam m.in. informacja, w jakich miejscach ich budynki tracą najwięcej ciepła. Posiadając taką wiedzę właściciele budynków mogą zaplanować np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników. Do tej pory, w trzynastu edycjach akcji, wykonano ponad 6 tysięcy pomiarów domów jednorodzinnych oraz przebadano 250 kamienic. 

Z przeprowadzanych co roku ankiet wynika, że program odznacza się dużą skutecznością. Na przełomie października i listopada 2022 przeprowadzono ankietę wśród uczestników XIII edycji, w której odpowiedzi udzieliło ok. 30% respondentów. Ponad 40 proc. z nich przyznaje, że po otrzymaniu raportu z badań termowizyjnych, zdecydowało się na przeprowadzenie inwestycji polegającej m.in. na uszczelnieniu okien i drzwi, wymianie drzwi lub okien na energooszczędne, ociepleniu lub termomodernizacji części budynku. Blisko połowa uczestników akcji przeprowadzając inwestycję termomodernizacyjną zaoszczędziła nawet do 100 zł miesięcznie na rachunkach za energię cieplną.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców, w ramach rozbudowy formuły akcji "Trzymaj ciepło drzwiami i oknami" Miasto opracowuje zasady programu dotacyjnego na wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Program dotacyjny będzie skierowany do uczestników wszystkich dotychczasowych edycji akcji bezpłatnych badań termowizyjnych organizowanych przez Urząd Miasta Poznania.

Kawka Bis - wkrótce kolejna edycja

Miasto zachęca również do połączenia udziału w akcji "Trzymaj ciepło" z procesem wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Już niedługo rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, z możliwością składania wniosków od 2 stycznia do 31 lipca 2023 roku.

W programie można uzyskać dofinansowanie na likwidację pozaklasowego pieca w przypadku zmiany na:

  • ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe bądź ogrzewanie elektryczne,
  • pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową,
  • pompę ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną.

Na mocy Uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Miasta Poznania ograniczeń lub zakazów w  zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (potocznie zwanej "uchwałą antysmogową"), od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z "kopciuchów" będzie karane.

PD