W ten weekend poznaniacy i poznanianki będą mogli posłuchać wielu koncertów. W stolicy Wielkopolski wystąpią m.in Gruby Mielzky, Brodka, Tommy Cash oraz Ceti, a na świątecznym jarmarku zagra Mezo. Dodatkowo przez cały weekend odbywać się będą występy w ramach Grand Prix Polskiej Chóralistyki. 

PIĄTEK 25.11

Koncert inauguracyjny Grand Prix Polskiej Chóralistyki 

Koncert inauguracyjny odbędzie się w stulecie urodzin Andrzeja Koszewskiego, wybitnego kompozytora współczesnej muzyki chóralnej. Wystąpi m.in: Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis" pod batutą Jana Łukaszewskiego. W programie znajdą się kompozycje Andrzeja Koszewskiego takie jak: "Campana", "Unitis viribus", "Angelus Domini". Ideą Grand Prix Polskiej Chóralistyki jest konfrontacja zwycięzców siedmiu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, którzy stają do szlachetnej rywalizacji, konkurując w stolicy Wielkopolski o zwycięstwo w tym "konkursie konkursów".

Aula Nova Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, Plac Stefana Stuligrosza 1

Godz. 17:00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Ground Control 

Projekcja audiowizualna przedstawia historię Davida Bowiego za pomocą nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych, zgłębiających jego twórczą, muzyczną i duchową podróż. Przed seansem odbędzie się krotki quiz dotyczący życia artysty. Brytyjski wokalista przeszedł do historii jako wybitny artysta światowej sceny muzycznej.

Kino Muza, ul. Święty Marcin 30 

Godz. 10:00

Bilety: od 14 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

15. Winter Is My Love

Wydarzenie adresowane jest dla fanów sportów zimowych takich jak snowboard lub narty. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć najnowsze filmy snowboardowe, m.in. "Free Rider", "La Zone", "Hot Coco", "Sincerely Yours", "Invisible Ground", "Ark". Pomiędzy seansami dla uczestników przewidziane są atrakcje, w tym konkursy dotyczące  zimowej aktywności. 

Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38

Godz. 20:00

Bilety: 50 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert - Gruby Mielzky

Po 10 latach od wydania pierwszej płyty Gruby Mielzky wyruszył w swoją trasę koncertową, na której wraz fanami przypomni swoje stare utwory, a także zaprezentuje te najnowsze. Na płycie z 2012 roku możemy odnaleźć utwory takie jak m.in: "Wstyd", "Najlepszy dzień", "Do codzienności powrót", "Żyję normalnie". Podczas kariery artysta współpracował z raperami takimi jak: "Taco Hemingway", "Gedz" oraz "Małpa". 

Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 19:00

Bilety: 65 zł 

Więcej informacji na stronie.

Oprowadzanie po wystawie "Awangardzistka. Maria Nicz-Borowiakowa" 

Wystawa to pierwsza monograficzna prezentacja dzieł jednej z ważniejszych artystek polskiej awangardy, należącej do pierwszego pokolenia adeptek warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Trzon ekspozycji stanowi przestrzeń prezentująca jej malarską twórczość związaną między innymi z przynależnością do grup: "Blok" i "Praesens". W osobnej części pokazano rysunki, szkicowniki oraz wczesne dzieła Borowiakowej, jak również prace z lat 30. XX w. Są to dotychczas nieznane szerszej publiczności oraz zachowane w rękach rodziny dokumenty i fotografie ukazujące życie studenckie i towarzyskie artystki. Ekspozycję uzupełniają przedmioty użytkowe i pamiątki związane z malarką. Oprowadzać po wystawie będzie Zuzanna Sokołowska. 

Muzeum Narodowe w Poznaniu, ul. Marcinkowskiego 9

Godz. 18:00

Bilety: od 10 zł

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie.

SOBOTA 26.11

Mezo i kolędy na jarmarku 

Przez cały weekend wiele atrakcji czekać będzie na poznaniaków i poznanianki podczas Betlejem Poznańskiego. W sobotę o godzinie 14:30 Plac Powszechnej Wystawy Krajowej na terenie MTP wypełni muzyka grana przez Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia. Głównym punktem programu będzie koncert Mezo, który wystąpi na scenie o godzinie 17:00.  Jacek Mejer jest obecny na ogólnopolskiej scenie muzycznej od niemal 20 lat. Jego twórczość to połączenie hip-hopu z popem, wydał 9 ogólnopolskich albumów, z czego najnowszy CREDO ukazał się w 2020 roku.  Z kolei w niedzielę o godzinie 17:00 na placu PWK odbędzie się koncert kolęd i świątecznych pieśni polskich oraz ukraińskich w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Plac Powszechnej Wystawy Krajowej

Sobota i niedziela, godz. 17:00

Wstęp wolny

Koncert Tommy'ego Casha

Tommy Cash to estoński artysta definiujący swoją muzykę jako post-soviet rap. Swoją popularność zdobył dzięki singlowi "Winaloto", który do dziś jest jednym z najpopularniejszych jego utworów. Twórczość Tommy'ego Casha wyróżnia jego silny europejski akcent, ekscentryczny wizerunek oraz kontrowersyjne teledyski, w których realizacji bierze aktywny udział. Przed występem estońskiego artysty publiczność usłyszy rapera polskiej sceny muzycznej. Będzie nim Jacuś, który w tym roku wydał swoją najnowszą płytę "Prezes". Wokalista w trakcie swojej kariery współpracował z artystami takimi jak: Tede oraz Young Leosia. 

Klub muzyczny B17, ul. Bułgarska 17

Godz. 18:00

Bilety: 130 zł 

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Moonage Daydream 

Film "Moonage Daydream" przybliży widzom geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów współczesnych. Prowadzona w filmie narracja należy do samego Bowiego, co nadaje produkcji wyjątkowego charakteru. Projekcja odbędzie się w Kinie Pałacowym. 

Kino Pałacowe, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 18:00

Bilety: od 17 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert Kupczyka & Ceti 

Trasa koncertowa "Asy Przestworzy" to wydarzenie, na którym Grzegorz Kupczyk wraz z zespołem zagra największe przeboje powstałe podczas 40 lat swojej kariery scenicznej. Na koncercie pojawią się również utwory z ostatniego albumu wydanego w lutym tego roku zatytułowanego "CETI".

Klub u Bazyla, ul. Norwida 18a

Godz. 18:00

Bilety: od 70 zł

Więcej informacji na stronie

Wystawa dla Domu

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się pod przewodnictwem Natalii Łojek. Na ekspozycji znajdować się będą prace podarowane Fundacji Dom Autysty przez artystów z Poznania i innych polskich miast, które będą licytowane podczas charytatywnej Aukcji dla Domu 3 grudnia o godz. 16. 

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie.

501. Koncert Poznański

Główną artystką Koncertu Poznańskiego będzie Marianna Bednarska. Jest to polska perkusistka, która w swojej karierze muzycznej zdobyła wiele osiągnięć. Została m.in. laureatką Międzynarodowego Konkursu Genewskiego 2019 - Concours de Genève, laureatką PrixCredit Suisse Jeunes Solistes 2019 oraz International Music Competition Enkor 2018 (Grand Prix), a także zdobywczynią 24 pierwszych nagród i nagród specjalnych na międzynarodowych konkursach perkusyjnych. Dodatkowo podczas koncertu towarzyszyć jej będzie Jakub Chrenowicz (dyrygent) oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. 

Aula Uniwersytecka, ul.Wieniawskiego 1

Godz. 18:00

Bilety: 20 zł

Więcej informacji na stronie internetowej.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Uczta na progu wieczności"

Wydarzeniem edukacyjnym, towarzyszącymmu najnowszej wystawie czasowej "Uczta na progu wieczności", będzie oprowadzanie kuratorskie z komisarzem wystawy, Antonim Czerwińskim z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Zwiedzanie potrwa około 60 minut, a zbiórka uczestników odbędzie się pod obeliskiem Ramzesa II na dziedzińcu Muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27

Godz. 11:00, 15:00

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy (godzina 11:00, godzina 15:00)

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

NIEDZIELA 27.11

Exotic Fest

Niedzielne targi branży terrarystycznej, akwarystycznej oraz botanicznej pozwolą uczestnikom zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do hodowli zwierząt. Będzie również możliwość zobaczenia oraz kupienia wybranych gadów, płazów, ryb, mięczaków, pajęczaków oraz owadów karmowych i ozdobnych. Dostępne będzie również wiele egzotycznych roślin do terrariów, akwariów, ale także doniczkowych, jak storczyki, bromelie, monstery czy fikusy. Ponadto uczestnicy znajdą na stoiskach przeróżne tematyczne gadżety i rękodzieło - m.in. koszulki, czapki, biżuterię i breloki. Targi to również okazja do poznania nowych ludzi, spotkania z najbardziej rozpoznawalnymi osobami w branży oraz rozwijania swoich zainteresowań.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, hala nr 4, ul. Głogowska 14

Godz. 10:00

Bilety: od 30 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert Brodki

Monika Brodka w sobotę odwiedzi Poznań podczas swojej najnowszej trasy koncertowej "Sadza". Piosenkarka w październiku wydała nowy minialbum noszący tę samą nazwę co jej obecna trasa. Najbardziej znane utwory wokalistki to m.in. "Wszystko czego dziś chcę", "Miał być ślub", "Znam Cię na pamięć", "Miałaś być", "Granda". 

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godz. 19:00

Bilety: od 119 zł 

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert laureatów - Grand Prix Polskiej Chóralistyki

W trakcie wydarzenia nominowani do Grand Prix wykonają kilkunastominutowy recital złożony z kilku utworów, w tym przynajmniej jednego napisanego przez wybranego poznańskiego kompozytora. Spośród nich jury konkursu wyłoni zdobywcę Grand Prix, a także laureatów dwóch wyróżnień. Przyznana zostanie także nagroda za najlepsze wykonanie utworu lokalnego kompozytora. Wydarzenie będzie również transmitowane na kanale organizatora w serwisie YouTube.

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Godz: 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Katarzynki 

W zajezdni Głogowska uczestnicy będą mogli zajrzeć i obejrzeć do Izby Pamięci i Tradycji MPK Poznań, gdzie znajdują się zbiory prezentujące historię poznańskiego przewoźnika, a przy okazji wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Na dworcu zachodnim odbędzie się wystawa taboru. Specjalnie z okazji Katarzynek zostanie uruchomiona również Kolejka Parkowa Maltanka na ul. Jana Pawła II. Uczestnicy za opłatą będą mogli przejechać się najstarszym sprawnym parowozem w Polsce - popularnie zwanym ryjkiem - wraz z wagonem - tzw. kowbojką.

Zajezdnia Głogowska (ul. Głogowska 131/133), Dworzec Zachodni, Zajezdnia Kacza, Maltanka

Godz. 12:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie.

"Triumf Kolorów" - zwiedzanie wystawy w polskim języku migowym

Podczas zwiedzania wystawy "Triumf Kolorów" uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę stu dzieł francuskich malarzy z przełomu XIX i XX wieku. Zaprezentowane zostaną na niej obrazy artystów takich jak: Pierre Bonnard, Jules Chéret, Maurice Denis, Eugène Grasset, Henri Gabriel Ibels, Auguste Lepère, Lucien Pissarro, Pierre Puvis de Chavannes. Kolekcję uzupełniać będą plakaty z dawnych zbiorów krakowskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego. Oprowadzanie w polskim języku migowym poprowadzi Joanna Huczyńska, natomiast za tłumaczenie na język foniczny odpowiedzialna będzie Marta Jaroń. Zbiórka przed Salą Wystaw.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 13:00

Bilety: 7 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Spektakl "Opowieści Wielkiej Drogi"

Muzyczny spektakl zaprezentuje uczestnikom historię kowala Kalo oraz zielarki, która posiada wyjątkową zdolność. Kobieta potrafi rozmawiać z ziołami i nie tylko. O jej umiejętnościach publiczność przekona się podczas przedstawienia. Dodatkowo widownia pozna święto Ederlezi oraz dowie się, jaki ma ono wpływ na bohaterów. Spektakl nawiązuje do motywów podróży i wędrówek oraz podkreśla wartość dobrego serca i życia wśród natury. W programie wykorzystane zostały motywy zaczerpnięte z tradycyjnej kultury romskiej.

Brama Poznania, ul. Gdańska 2

Godz. 12:00

Obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w dniu wydarzenia od godziny 10.00 w kasach Bramy Poznania

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Spektakl lalkowy "Grajmy w zielone"

Przedstawienie promuje wśród dzieci świadomość, jak ważne jest zielone - czyli to, co żywe, naturalne i nieprzetworzone. Edukacja ta jest istotna od najmłodszych lat ze względu na fakt, że to właśnie od dzieci zależeć będzie w przyszłości los naszej planety. Uczestnicy podczas muzycznej historii, wpisanej w konwencję teatru lalek, będą mogli podziwiać przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. 

Mój Teatr, ul. Grochowska 49

Godz. 11:00, 13:00

Bilety: od 25 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

KK