Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, przyjął w urzędzie miasta Jakuba Dürra, ambasadora Czech w Polsce. 

Jakub Dürr pełni funkcję ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce od grudnia 2021. Wcześniej był m.in. stałym przedstawicielem Czech przy Unii Europejskiej, a także  obejmował stanowisko wiceministra szkolnictwa, młodzieży i wychowania fizycznego. 

Podczas czwartkowego spotkania w urzędzie miasta rozmawiano m.in. o współpracy partnerskiej między Poznaniem a Brnem, ochronie środowiska, a także wojnie w Ukrainie i sytuacji uchodźców w obu krajach. 

Oprócz wizyty w urzędze miasta ambasador Republiki Czeskiej w Polsce odwiedził także  wystawę "Czech In. Światowej renomy szklane innowacje z Czech". Ekspozycja pokazuje nowatorski wkład czeskich twórców w dzieje światowego szklarstwa, od jego początków aż po czasy współczesne. Wystawę można oglądać do 3.11, we wnętrzach Wydziału Architektury na Poznańskiej Politechnice. 

Stolica Wielkopolski w 1966 roku nawiązała współpracę partnerską z czeskim Brnem. Oba miasta wymieniają się doświadczeniami w zakresie zarządzania,  np. w ramach projektu pod nazwą "Duże Zespoły Mieszkaniowe - Zarządzanie i Rewitalizacja".

Zarówno Poznań, jak i Brno są miastami targowymi i akademickimi, o długoletnich tradycjach handlowych oraz znacznym udziale studentów w strukturze demograficznej. Te cechy zaowocowały stałą współpracą ośrodków targowych Poznania i Brna, obecnością handlowców na międzynarodowych imprezach targowych w obu miastach oraz wymianami studentów i pracowników naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu im. T.G. Masaryka. Bardzo cenna jest także trwająca od wielu lat współpraca bibliotek z obu miast - Biblioteki Raczyńskich z Biblioteką Jiři Mahena w Brnie. W Poznaniu działa także Honorowy Konsulat Republiki Czeskiej.

JZ