Tylko w tym tygodniu poznańscy policjanci otrzymali trzy zgłoszenia od mieszkańców Poznania o tym, że zostali oni oszukani. Pierwszą informację policjanci dostali z rejonu poznańskiego Nowego Miasta. Okazało się, że w godzinach przedpołudniowych do wracającej samotnie z zakupów seniorki podeszła kobieta, która przedstawiła się jako pracownica spółdzielni mieszkaniowej. W rozmowie, poinformowała starszą Panią, że celem jej wizyty jest sprawdzenie instalacji w związku z awarią wody. Kiedy została wpuszczona do mieszkania, nakazała kobiecie puszczać wodę słuchawką z prysznica do wanny i pilnować, aby ta trafiała prosto w odpływ. Po zakończonej wizycie, pokrzywdzona zorientowała się, że z mieszkania zostały jej skradzione pieniądze w kwocie 35 tysięcy złotych oraz cenne pamiątki. Natychmiast poinformowała o tym Policję.  

Kolejne dwa zgłoszenia z rejonu Grunwaldu i Nowego Miasta dotyczyły oszustwa metodą „na policjanta”. W tych przypadkach modus operandi oszustów był podobny. Starsze kobiety otrzymywały telefon na numer stacjonarny od osoby podszywającej się za policjanta z wydziału kryminalnego, który przekazał im informację, że prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustom. Aby pomóc „funkcjonariuszom” w złapaniu szajki złodziei postąpiły zgodnie z instrukcją i spakowały wszystkie oszczędności oraz posiadaną biżuterię do reklamówki i wyrzuciły przez okno. Tym sposobem seniorki straciły pieniądze i kosztowności o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pamiętajmy!

Oszuści i złodzieje wykorzystują ludzką niewiedzę i łatwowierność. Nieustannie modyfikują metody swojego działania. Na swoje ofiary wybierają najczęściej starsze, samotnie mieszkające osoby.

Kiedy do naszych drzwi zapuka osoba podająca się za pracownika administracji powinniśmy zweryfikować, czy faktycznie w naszym budynku doszło do awarii i czy w związku z tym są prowadzone jakieś działania. Wszyscy lokatorzy powinni znać numery telefonów, pod którymi można kontaktować się w takich sprawach. Można je znaleźć na stronach internetowych spółdzielni mieszkaniowych oraz na tablicach ogłoszeń przy klatkach schodowych.

Nie zapominajmy również!

Policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.

Pomimo presji czasu, jaką zawsze próbują wywrzeć oszuści, nigdy nie działajmy w pośpiechu!

 

sierż.sztab. Łukasz Paterski