UM Poznań: Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma Wydarzeniem Historycznym Roku

2 min czytania

Nowa atrakcja turystyczna Poznania zdobyła najwięcej głosów w internetowym plebiscycie konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2021.

Celem konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Polski było uhonorowanie twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Głosy można było oddawać na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja.

W kategorii Wydarzenie otwarcie Centrum Szyfrów Enigma zdobyło najwięcej głosów i wyprzedziło projekty, takie jak rewitalizacja Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie czy jubileusz 500-lecia wawelskiego dzwonu Zygmunta. Imprezie inaugurującej działalność CSE towarzyszyły koncerty, widowisko wizualno-dźwiękowe Brzmienie szyfrów, gra miejska, nocne zwiedzanie oraz prezentacja oryginalnego egzemplarza niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

W kategorii Wystawa I miejsce zajął projekt Miasto-Moda-Maszyna Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zaś w kategorii Edukacja Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich w Rzeszowie. W 15. edycji plebiscytu po raz kolejny przyznano także Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymał film Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty zrealizowany przez Związek Polaków w Kazachstanie.

Centrum Szyfrów Enigma to najnowsza z pięciu marek Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Jej najważniejszą misją jest utrwalanie w powszechnej świadomości, że złamania szyfru Enigmy dokonali polscy kryptolodzy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Pierwsze kroki w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej stawiali oni właśnie w stolicy Wielkopolski w latach 1929-1932. Ekspozycja CSE przedstawia również historię utajniania informacji na przestrzeni lat oraz konsekwencje wysiłków kryptologów w czasie II wojny światowej, które zaowocowały rewolucją cyfrową na świecie.

CSE zlokalizowane jest przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum, gdzie w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali polscy pogromcy Enigmy.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji przeznaczyło na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma ok. 30 mln zł.

Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/otwarcie-centrum-szyfrow-enigma-wydarzeniem-historycznym-roku,187932.html

Autor: krystian