Badania słuchu, EKG, pokazy pierwszej pomocy czy nauka poprawnego chodzenia z kijkami do nordic walking - to tylko część propozycji, jakie czekają na poznaniaków i poznanianki podczas Białej Soboty, która odbędzie się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego przy ul. Dojazd/Lutycka 98. 

Biała Sobota promuje profilaktykę i dbanie o zdrowie. Najbliższa odbędzie się już 25 czerwca w godz. 14 -18, na terenie Rodzinnego Ogrodu  Działkowego ks. L. Przyłuskiego. Można tam dojechać komunikacją miejską, np. autobusem linii nr 183 z przystanku Aleje Solidarności do przystanku "Lutycka II na żądanie" (wejście - brama nr 3). Wydarzenie jest organizowane dla mieszkańców stolicy Wielkopolski w ramach Poznańskich Dni Zdrowia.

Podczas najbliższej Białej Soboty można będzie wykonać m.in. badania: słuchu, densytometryczne (pomagające szybko wykryć osteoporozę), EKG, pomiar stężenia glukozy, ciśnienia tętniczego krwi, a także zbadać poziom wysycenia krwi tlenem (saturację). Chętni skorzystają z masażu leczniczego, czy zabiegu przeciwbólowego światłem spolaryzowanym, a także różnych porad, konsultacji specjalistów i instruktaży dotyczących zdrowia. Będą też prowadzone zapisy na bezpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów płuc oraz badania układu krążenia dla osób w trakcie lub po chemioterapii.  

Specjaliści pokażą, jak udzielać pierwszej pomocy podczas pokazów na fantomach dorosłego człowieka oraz niemowlęcia. Będzie też można poćwiczyć swoje umiejętności i zobaczyć, jak pomóc, wykorzystując automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). 

Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas, atrakcją będzie nauka poprawnego chodzenia z kijkami do nordic walking wraz z instruktażem ćwiczeń. Odbędzie się też konkurs wiedzy dotyczącej zdrowia - z nagrodami.

Wszyscy uczestnicy Białej Soboty będą mogli dodatkowo uzyskać szczegółowe informacje o możliwości skorzystania z bezpłatnych porad prawnych, poradnictwa obywatelskiego i mediacji na terenie Poznania. 

Realizatorami wydarzenia są dwie organizacje pozarządowe, którym Miasto przekazało dotacje na jego organizację i przeprowadzenie. 

AW