Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, uroczyście uhonorował radnych osiedli, którzy od lat dbają o swoje fyrtle. Razem z Grzegorzem Ganowiczem, przewodniczącym rady miasta, wręczył im podziękowania. 

- Dziękuję Państwu za nieustanną działalność na rzecz swoich fyrtli i za to, że od lat z zaangażowaniem poświęcacie swój wolny czas, by budować lokalne wspólnoty -  mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Jako radni osiedlowi jesteście najbliżej mieszkańców i najlepiej znacie ich potrzeby, dlatego Wasze głosy są dla mnie bardzo ważne. Dziękuję też za cenną, wieloletnią współpracę - tylko dzięki niej razem możemy zmieniać Poznań na lepsze. 

W Poznaniu działają 42 rady osiedli  - jednostki pomocnicze Miasta Poznania. Wybrano do nich 678 radnych, którzy na co dzień dbają o to, by ich sąsiedztwo było zadbane i przyjazne dla wszystkich mieszkańców. 

- Cieszę się, że możemy się ponownie spotkać twarzą w twarz, a nie za pośrednictwem narzędzi online - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. - Z częścią z Państwa współpracujemy już wiele lat, za co bardzo dziękuję. 

Podczas oficjalnej uroczystości wyróżniono radne i radnych z poszczególnych osiedli, którzy od ponad 20 lat dbają o swoje fyrtle: 

  • Nowe  Winogrady Wschód - Piotr Gaworzewski, Marek Suski (przewodniczący  Zarządu Osiedla), Zbigniew Michalak (przewodniczący RO), Dagmara  Szymkowiak (wiceprzewodnicząca  RO. 
  • Starołęka-Minikowo - Bogdan Nowak (przewodniczący RO)
  • Grunwald Północ = Ewa Jerszyńska (przewodnicząca  Zarządu Osiedla) 
  • Krzyżowniki-Smochowice - Eugeniusz Gąsiorek
  • Rataje - Zbigniew  Klarzyński, Miron Perliński (wiceprzewodniczący RO), Wojciech  Strzelecki (przewodniczący Zarządu Osiedla)
  • Stare  Winogrady - Halina Owsianna (zastępca  przewodniczącego Zarządu Osiedla)
  • Warszawskie-Pomet-Maltańskie - Tadeusz Klinger (członek Zarządu Osiedla), Jerzy Majchrzak (zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla), Janina Paprzycka (przewodnicząca RO)
  • Żegrze - Teresa Mnich, Szymon Ossowski (przewodniczący RO), Lesław Rachwał, Łukasz Włodarczak (wiceprzewodniczący RO)

Uhonorowano także radnych, którzy służą swoim osiedlom już ćwierć wieku lub dłużej. Są wśród nich: 

  • Nowe Winogrady Wschód - Bolesław  Topolski (zastępca  przewodniczącego Zarządu Osiedla)
  • Główna - Ludwik Troiński
  • Kwiatowe - Barbara Glapka
  • Sołacz - Krzysztof Piechocki (wiceprzewodniczący RO) 
  • Stare  Winogrady - Alicja Świtała
  • Starołęka-Minikowo-Marlewo - Aleksander Borowicz (wiceprzewodniczący RO) Warszawskie-Pomet-Maltańskie - Julian Dworzecki (zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla), Michał Grześ (przewodniczący Zarządu Osiedla). 

Radni otrzymali też upominek - przewodnik "Fyrtle - z życia poznańskich osiedli".

- Mamy w Poznaniu 42 osiedla, każde z nich jest inne, wyjątkowe - podkreślał Cezary Tyliński, kierownik Studia Kreatywnego Urzędu Miasta Poznania. - O każdym z nich warto mówić, bo na wszystkich dzieje się prawdziwe życie. Dlatego zapraszam Państwa do udziału w Fyrtle Festiwalu, który na przełomie czerwca i lipca odbędzie się w Poznaniu.  

Rady osiedli swoim działaniem obejmują administracyjne granice Poznania. Po reformie jednostek pomocniczych znacznie zwiększyły swój udział w życiu miasta. Obecnie mają do dyspozycji większe kompetencje w rozwiązywaniu lokalnych problemów i spory budżet.

Żadne oficjalne miejskie przedsięwzięcie nie dzieje się bez wiedzy i współuczestnictwa radnych osiedlowych. Gdy planowane są kolejne działania na danym terenie, lokalna rada osiedla zawsze proszona jest o opinię. Dotyczy to m.in. planów zagospodarowania przestrzennego, sprzedaży lub zmiany przeznaczenia miejskich działek. Przedstawiciele rad osiedli zasiadają też w komisjach konkursowych, które wyłaniają  dyrektora szkoły lub przedszkola.

AW