Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Światełko dla Czerwca '56". Jak co roku, tuż przed rocznicą, na grobach zapłoną symboliczne światełka pamięci. Przedsięwzięcie zainicjowane przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 ma na celu upamiętnienie nieżyjących już uczestników poznańskiego buntu oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o tych wydarzeniach. W inauguracji akcji na cmentarzu Górczyńskim wziął udział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.
"Światełko dla Czerwca '56" to projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956, który od lat angażuje w działania dzieci i młodzież. Uczestnicy akcji odwiedzają groby osób związanych z poznańskimi wydarzeniami, poznają lokalną historię, kształtując tym samym swoją regionalną tożsamość. W wyznaczone dni uczniowie oraz przedszkolaki z całej Polski wyruszają na cmentarze, aby uporządkować groby wybranych osób i zapalić na nich znicze.
W tym roku inauguracja akcji odbyła się przy grobie Kazimierza Dutkiewicza, który zginął w wieku 16 lat podczas Czerwca '56. Oprócz młodzieży z poznańskich szkół w wydarzeniu wzięli udział m.in. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz Piotr Dutkiewicz, bratanek zamordowanego uczestnika czerwcowego zrywu.
Kazimierz Dutkiewicz urodził się 29 listopada 1939 roku w Poznaniu. Otrzymał imię po swoim ojcu, który w czasie narodzin syna przebywał na froncie. W 1953 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 26 w Poznaniu, a następnie rozpoczął naukę w Zasadniczej Szkole Energetyczno-Elektrycznej. Po jej ukończeniu przez krótki czas pobierał naukę we Wrocławskim Zjednoczeniu Elektromontażowym, a następnie rozpoczął pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. 28 czerwca 1956 odnosił klucze od warsztatu mechanicznego nieopodal ulicy Kochanowskiego. Został ranny u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego. Zmarł w szpitalu na skutek postrzału w głowę. Został odnaleziony i zidentyfikowany przez swojego brata. Pogrzeb Kazimierza Dutkiewicza odbył się 30 czerwca 1956 roku na cmentarzu Górczyńskim.
Akcja "Światełko dla Czerwca '56" potrwa od 14 do 24 czerwca.
WMN/JZ