Trwa kolejna odsłona projektu "Poznań uzależniony od profilaktyki". W tym roku młodzi ludzie mogą wziąć udział m.in. w spektaklu "Footloose". Do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu zgłosiło się 30 szkół i około 2 500 uczniów. Finał - już w czerwcu.

- Wsłuchujemy się w potrzeby mieszkanek i mieszkańców Poznania, także tych młodszych - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. -  W naszych projektach profilaktycznych zachęcamy dzieci i młodzież do aktywności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Dostarczamy wiedzę, przekazywaną przez specjalistów uzależnień, ale również pokazujemy, jak można zdrowo i bezpiecznie zagospodarować czas wolny. Projektujemy rozwiązania systemowe, które obejmują nie tylko pomoc osobom uzależnionym, ale i dzieciakom, które eksperymentują z używkami. Współpracujemy też z Młodzieżową Radą Miasta Poznania, by zaproponować młodym ludziom program, jakiego potrzebują.

Projekt "Poznań uzależniony od profilaktyki" realizowany jest w stolicy Wielkopolski od 2018 roku. Propaguje wiedzę na temat uzależnień od alkoholu, narkotyków i NSP (nowych substancji psychoaktywnych) oraz zagrożeń związanych z dopalaczami. Edukuje oraz buduje świadomość, że sięganie po szkodliwe substancje ma swoje konsekwencje.

Treści prezentowane w ramach projektu są dostosowane do zróżnicowanych potrzeb mieszkańców z różnych grup wiekowych. Nowością w tegorocznej edycji jest tematyka uzależnień behawioralnych oraz uzależnień od nowych technologii.

- Tworząc projekty profilaktyczne uwzględniamy również potrzeby z zakresu specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności rodziców, opiekunów, osób zawodowo zaangażowanych w procesy wychowawcze i socjalizacyjne - wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Poznański projekt poszerzyliśmy więc o moduł dla rodziców i opiekunów oraz blok dla kadr zawodowo pracujących z dziećmi i młodzieżą. Przygotowujemy również cykl działań dla seniorów, który planujemy rozpocząć w lipcu.

Proponowane wydarzenia kulturalne - takie jak filmy czy spektakle teatralne - nawiązują do problemów uzależnień i mają moc terapeutyczną. Wśród nich jest "Footloose" - przedstawienie, które zobaczą młodzi ludzie, biorący udział w projekcie. Sztuka zostanie wystawiona dla szkół 18-20 maja 2022 r.

Nasz "Footloose" to spektakl pełen młodzieńczej energii, ze wspaniałą muzyką lat 80., a przy tym niosący bardzo ważne przesłanie - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. - Opowiada o tym, jak ważna w życiu jest pasja, porusza problem buntu wobec zastanych zasad, nieodłącznie kojarzonego z czasem dorastania. Pokazuje, jak ważną rolę odgrywa głęboka relacja dorosłego z dzieckiem w tym procesie. Bardzo nas cieszy, że razem z Miastem Poznań realizujemy program "Poznań uzależniony od profilaktyki", dzięki któremu ten mądry spektakl zobaczyły już tysiące uczniów poznańskich szkół.

"Poznań uzależniony od profilaktyki" został stworzony w taki sposób, aby młodzi ludzie mogli nie tylko uczestniczyć w atrakcyjnych wydarzeniach, ale również merytorycznie zaangażowali się w projekt. Tegoroczna edycja składa się z kilku etapów. To zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla uczniów, szkolenia dla kadry pedagogicznej i szkolnej, spotkania z rodzicami oraz emisja serialu nawiązującego do treści przekazywanych podczas zajęć i warsztatów oraz uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Całość zamyka lekcja wychowawcza, podczas której nauczyciele wraz z uczniami podsumowują działania związane z projektem.

Zajęcia prowadzą specjaliści i terapeuci uzależnień, którzy wykorzystują wiedzę praktyczną. To szczególnie ważny element programu, gdyż w ocenie młodych ludzi to właśnie rozmowy dotyczące konkretnych problemów potrafią być najbardziej skuteczne.

Miasto Poznań realizuje projekt przy współpracy z Miejską i Wojewódzką Komendą Policji, a także organizacjami pozarządowymi oraz specjalistami placówek leczenia i terapii uzależnień.

Finał całego projektu planowany na czerwiec, natomiast nowa, piąta edycja ruszy wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W pierwszej edycji akcji uczestniczyło 2700 poznańskich uczniów. W roku 2019 projekt realizowało 4220 młodych ludzi ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Aktualnie w edycji 2021/2022 uczestniczy 6511 uczniów.

AW