Miejski punkt przy ul. Bukowskiej 27/29 przeszedł całkowitą metamorfozę. W odnowionych i wyposażonych salach goście z Ukrainy już wkrótce otrzymają kompleksową pomoc. Znajdą tam nie tylko najważniejsze informacje, ale również będą mogli wziąć udział w kursach języka polskiego czy skorzystać z pomocy prawników.
Punkt Bukowska przeszedł kompleksowy remont. Przy modernizacji pomieszczeń współpracowało niemal 70 wolontariuszy, wśród których byli m.in. pracownicy firm Aquanet i McKinsey EMEA Services, radni miejscy, osoby pracujące w urzędzie miasta oraz miejskich jednostkach organizacyjnych.
O wyposażenie wnętrz zadbała IKEA, która już wcześniej zaopatrzyła w meble i zabawki kąciki dla dzieci w miejscach, gdzie trafili goście z Ukrainy (m.in. w Arenie, halach na MTP, salach POSiR, na Politechnice Poznańskiej czy w Galerii Malta). Firma wspomogła też Centrum Wspierania Rodzin dla Uchodźców w starym Domu Dziecka nr 2 przy ul. Pamiątkowej 28, przekazując w sumie ponad 28 tys. mebli i artykułów wyposażenia wnętrz (Centrum prowadzi Caritas, a Miasto przekazało budynek i pokrywa koszty eksploatacji).
W środę, 13 kwietnia, do transportu humanitarnego jadącego do Charkowa zostały przekazane dary, które w ostatnich tygodniach mieszkańcy Poznania przekazali do Punktu Bukowska. To m.in. koce, śpiwory, latarki, powerbanki, pieluchy i środki higieniczne.
Punkt przy ul. Bukowskiej w pełni zacznie działać tuż po świętach, od 19 kwietnia. Osoby z Ukrainy, które schroniły się w Poznaniu przed wojną, znajdą w nim kompleksową pomoc. Już teraz funkcjonuje tam punkt informacyjny, w którym mogą dowiedzieć się więcej o oferowanym przez Miasto wsparciu, a także otrzymać rzetelne informacje na temat ich praw i obowiązków w Polsce, edukacji, ochrony zdrowia, pracy czy przemieszczania się po Poznaniu. Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-15:00 (z wyjątkiem 2 maja). Za jego organizację odpowiedzialna jest Międzynarodowa Fundacja OPEN, która dostała na ten cel miejskie dofinansowanie.
Wkrótce ruszą także bezpłatne lekcje języka polskiego oraz dyżury prawników (będą do dyspozycji Ukrainek i Ukraińców w środy i piątki).
W zależności od dostępności produktów - przy ul. Bukowskiej wydawane są także pakiety z żywnością, kosmetykami i środkami higieny (z przerwą od czwartku, 14 kwietnia, do wtorku, 19 kwietnia). Cały czas można przynosić tam dary - informacje o tym, co aktualnie jest najbardziej potrzebne, można znaleźć na facebookowym profilu Czuły Poznań.
- Osoby, które potrzebują pożywienia, mogą także skorzystać z działających w Poznaniu i dofinansowywanych przez Miasto jadłodajni - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. - Dodatkowo w niedzielę, 17 kwietnia Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Fundacja Miłosierdzie będą wydawać w świąteczny posiłek oraz paczki żywnościowe przy jadłodajni przy ul. Łąkowej (zadanie finansowane jest z dotacji Miasta). Również w niedzielę, 17 kwietnia, oraz w poniedziałek, 18 kwietnia, w jadłodajni przy ul. Ściegiennego w Poznaniu będzie wydawany posiłek wielkanocny oraz paczki żywnościowe.
Godziny i terminy działania jadłodajni:
- Jadłodajnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim - przy ul. Ściegiennego 133, posiłki wydawane w godz. 10-12 oraz 17.30-18.00 (ciepłe dania i napoje, w godzinach popołudniowych kanapki),
- Jadłodajnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego - przy ul. Taczaka 7, posiłki wydawane w godz. 10-11.30 oraz 16-16.30 (ciepłe dania i napoje oraz kanapki),
- Jadłodajnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi - przy ul. Niegolewskich 23, posiłki wydawane w godz. 11-12 (ciepłe dania i napoje),
- Jadłodajnia Caritas prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek - przy ul. Łąkowej 4, posiłki wydawane w godz. 10.12 (ciepłe dania i napoje oraz kanapki).
AW