Zakończyła się 13. edycja akcji "Trzymaj ciepło", polegająca na bezpłatnych badaniach termowizyjnych budynków. Podczas tegorocznej odsłony przebadano 347 domów jednorodzinnych oraz 16 kamienic. 

Akcja "Trzymaj ciepło" ma przede wszystkim charakter edukacyjno-informacyjny. Z każdego badania termowizyjnego mieszkańcy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca. Wiedząc, w których miejscach "ucieka" ciepło, mogą zaplanować inwestycję termomodernizacyjną (np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników). Taka inwestycja pomaga nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też zmniejszyć niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Pierwsze w tej edycji badania kamerą termowizyjną ruszyły 20 grudnia 2021 roku. Do ich przeprowadzenia konieczne były odpowiednie warunki atmosferyczne: brak opadów deszczu lub śniegu i temperatura na zewnątrz nieprzekraczająca +3 stopni Celsjusza. Podczas tegorocznej edycji przebadanych zostało 347 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 16 kamienic z centrum, Wildy, Łazarza i Jeżyc. Akcja była finansowana z budżetu Miasta Poznania. 

Pierwsza akcja "Trzymaj ciepło" rozpoczęła się na przełomie 2009 i 2010 roku. Od początku inicjatywa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem poznaniaków. Do tej pory wykonano blisko 6 000 pomiarów domów jednorodzinnych oraz przebadano 246 kamienic. 

Z przeprowadzanych przez Miasto co roku badań ankietowych wynika, że po każdej edycji ponad 40% jej uczestników decyduje się na przeprowadzenie inwestycji. Większości z tych osób udaje się obniżyć rachunki za energię cieplną o 5 - 10% rocznie.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.trzymajcieplo.pl. Miasto Poznań wspiera mieszkańców także w procesie inwestycyjnym związanym z wymianą kotłów, pieców i palenisk w ramach miejskiego programu Kawka Bis. W stolicy Wielkopolski prowadzony jest także nabór do krajowego programu Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dotację na zmianę sposobu ogrzewania oraz działania termomodernizacyjne.

AJ/ WKiOŚ