Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Kiedy zdecydować się na dom opieki dla seniora?

Decyzja o umieszczeniu ukochanej osoby w domu seniora jest jedną z trudniejszych decyzji w życiu. Tym bardziej, że rzadko kiedy starsza osoba sama porusza ten temat. Najczęściej zakłada ona, że sama sobie poradzi lub ewentualnie liczy na pomoc rodziny i innych bliskich osób. Jednak nie zawsze osoby z rodziny są w stanie zapewnić seniorom odpowiednią opiekę - czasem nie dysponują wolnym czasem, czasem mieszkają w innym mieście i nie mają możliwości lokalowych, żeby wziąć daną osobę do siebie, a czasem po prostu nie czują się na siłach. Jednocześnie zależy im na bliskich osobach i chcą, żeby miały one najlepszą możliwą opiekę. Wtedy z pomocą przychodzą domy opieki dedykowane dla osób starszych.

Kiedy zdecydować się na dom opieki dla seniora?

W dzisiejszych czasach większość młodych ludzi jest bardzo zabiegana i zajęta robieniem kariery, przez co często oddala się od najbliższych. Takie osoby często nawet nie zauważają pierwszych sygnałów sugerujących, że starsza osoba sobie nie radzi. Tym bardziej, że starsze osoby często nie chcą być przyczyną problemów, widzą, że młode pokolenie jest zajęte, więc robią dobrą minę do złej gry i udają, że wszystko jest w porządku. Niestety taka sytuacja nie będzie trwać długo. W końcu ich zdrowie pogorszy się na tyle, że nawet najbardziej zajęty syn czy córka zauważy, że coś jest nie tak i że rodzic potrzebuje pomocy.

Tak długo, jak rodzic nie będzie wymagał całodobowej pomocy, rodzinie dość łatwo jest zapewnić mu opiekę samodzielnie, w końcu zrobienie zakupów czy zawiezienie do lekarza raz na jakiś czas nie zajmuje dużo czasu. Jeżeli jednak dana osoba zaczyna mieć problemy z poruszaniem, nie potrafi się sama umyć czy skorzystać z toalety, korzysta z pampersa, coraz częściej ma problemy z pamięcią, to powinien to być wyraźny sygnał, że wymaga ona całodobowej opieki. Zapewnienie takiej opieki osobie starszej może być bardzo trudne. W końcu większość młodych osób ma pracę, dzieci, jakieś dodatkowe zajęcia, których nie byłaby w stanie pogodzić z taką opieką nad osobą starszą. W takich sytuacjach dom opieki dla seniora może być idealnym rozwiązaniem.

seniorzy

Jaki dom opieki wybrać?

Jeżeli decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki została podjęta, to pozostaje jeszcze wybrać odpowiedni dom. Kwestii tej dobrze jest poświęcić trochę czasu, a nie decydować się na pierwszy lepszy dom opieki. Dobrze jest sprawdzić, jak o danym domu opieki wypowiadają się osoby w internecie, czy nie ma jakichś negatywnych opinii, które mogą świadczyć, że senior nie będzie się czuł dobrze w tym domu. Dobrze jest dowiedzieć się, jak wygląda opieka lekarza w domu seniora, jak często są wizyty, jak wyglądają procedury, gdyby pojawiła się konieczność leczenia szpitalnego.

Warto również zwrócić uwagę jak wygląda plan dnia w takim domu seniora. W końcu seniorzy oprócz opieki potrzebują również rozrywek i możliwości spędzania czasu z innymi osobami. Warto zweryfikować, czy w wybranym przez nas domu seniora będą oni mogli zaspokoić swoje potrzeby z tym związane, czy znajdzie się czas i miejsce, gdzie będą mogli poświęcić się swoim ulubionym czynnościom.

Wybrany dom opieki nie powinien być zbyt oddalony od naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli będzie położony stosunkowo niedaleko, to będziemy mogli regularnie odwiedzać seniora w tym domu. Jeśli wybierzemy dom na drugim końcu Polski, to jest ryzyko, że nasze wizyty będą się odbywały rzadko, co negatywnie wpłynie na samopoczucie seniora.

Po wybraniu przez nas odpowiedniego domu dobrze jest wybrać się tam na wizytę z samym seniorem, tak żeby mógł zobaczyć i ocenić to miejsce. W końcu to właśnie on będzie tam spędzał czas i to on musi się tam dobrze czuć.