Praca spawacza nie należy do najłatwiejszych. Wymaga doświadczenia, zdolności manualnych i przede wszystkim — odpowiedniego sprzętu. Bez dobrze dobranych stołów spawalniczych, proces spawania byłby niemożliwy. Jak zatem wybrać profesjonalne blaty robocze i zapewnić komfort pracownikom warsztatu?
Czym są stoły spawalnicze?
Stoły spawalnicze pełnią funkcję powierzchni roboczej. Spawacze podczas pracy opierają na nich metalowe elementy. Dzięki dobrze dobranym stołom spawalniczym pracownicy mogą przyjąć wygodną pozycję ciała — stojącą lub siedzącą.
Stoły spawalnicze zwykle są wykonane z płaskich, stalowych powierzchni, które opierają się na regulowanych nogach. Bywa, że są one zakończone kołami transportowymi umożliwiającymi przewożenie ich z miejsca na miejsce.
Nie tylko wysokiej klasy sprzęty, takie jak na przykład migomat Magnum, spawarki MMA i TIG są w stanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy. Pamiętaj także o stołach spawalniczych o stabilnej powierzchni.
Z jakiego rodzaju stali powinny być wykonane stoły spawalnicze?
Wysokiej klasy stoły spawalnicze wykonane są ze stali S355J+2. Tego rodzaju blacha stalowa jest materiałem, którego nie poddaje się obróbce — nie jest on ani hartowany, ani ozonowany. Mogłoby się zdawać, że te dodatkowe powłoki zwiększają wytrzymałość stołów spawalniczych, jednak prawda jest taka, że ich celem jest zawyżenie ich ceny przez producentów.
Oczywiście o stoły spawalnicze należy odpowiednio dbać, stosując środki do ochrony przed odpryskami.
Wiedz, że stoły spawalnicze wykonane ze stali są trwałe i odporne. Mogą wytrzymać nawet bardzo wysokie temperatury, które, jak wiadomo, wytwarza się podczas procesu spawania.
Jaki typ stołu spawalniczego wybrać — stały czy mobilny?
Stoły spawalnicze dzielą się na dwa typy — stałe oraz mobilne. Te pierwsze mają nogi przymocowane na stałe i nie są przeznaczone do przenoszenia. Umożliwiają pracę jedynie w jednym miejscu. Przeważnie stałe stoły spawalnicze mają duże gabaryty. To idealny wybór dla spawaczy, którzy na co dzień pracują ze sporymi elementami. Na tego rodzaju stół spawalniczy trzeba mieć dużo miejsca w warsztacie. Plusem stołów spawalniczych przymocowanych na stałe, jest ich modułowość. Dzięki niej można łączyć kilka stołów, stwarzając dodatkowe miejsca pracy dla spawaczy. Stałe stoły spawalnicze często wyposażone są w dodatkowe kółka, które umożliwiają przesuwanie blatów roboczych w obrębie warsztatu.
Drugi typ stołu spawalniczego jest przeznaczony do przenoszenia. Ma on podstawę, którą można poskładać na płasko i przetransportować w wybrane miejsce. Tego rodzaju przenośne stoły są lekkie, jednak specjalna blokada sprawia, że ich powierzchnia jest stabilna. Mobilne stoły spawalnicze sprawdzą się w miejscach, gdzie jest mało przestrzeni lub spawacze często się przemieszczają.
Wytrzymałość, regulacja kąta nachylenia i zaciski — ważne parametry stołów spawalniczych
Zanim wybierzesz stoły spawalnicze do swojego warsztatu, upewnij się, że są one dostatecznie wytrzymałe. Stół spawalniczy, na którym pracuje spawacz, musi nierzadko przyjąć bardzo duże obciążenia. Wybierz stabilny model z grubszymi nogami — zapewnisz swoim pracownikom komfort i bezpieczeństwo pracy.
Dowiedz się także, ile razy możesz regulować kąt nachylenia. Dzięki temu spawacze będą mieli łatwy dostęp do spajanych elementów. Niektóre stoły spawalnicze ustawisz pod kilkoma kątami, podczas gdy te prostsze mają jednie dwa kąty nachylenia.
Kiedy kupujesz stoły spawalnicze, musisz mieć pewność, że są one wyposażone w zaciski. Pozwalają one zacisnąć metal i przytrzymać go tym samym w miejscu.
Wiedz, że stoły spawalnicze wykonane z dobrej jakości stali zmniejszają ryzyko pożaru. Zapewniają one także komfortową pracę w dogodnej dla spawacza pozycji. Profesjonalne sprzęty wpływają również na efektywność procesu spawania. Pracownicy są w stanie wykonać więcej konstrukcji w o wiele krótszym czasie. A dla Ciebie oznacza to oczywiście zysk.