Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury to kolejne miejsce, w którym można uzyskać wsparcie w wypełnieniu ankiety Narodowego Spisu Powszechnego. Nie trzeba się wcześniej umawiać ani przygotowywać żadnych dokumentów - wystarczy przyjść i podać swój PESEL.

Udział w spisie jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. Za odmowę grozi kara w wysokości nawet 5 tys. zł. Spisać się można na kilka sposobów. Jednym z nich jest wizyta w mobilnym punkcie. To inicjatywa Miasta Poznania realizowana w partnerstwie z lokalnym Urzędem Statystycznym. Rachmistrzów można spotkać tam, gdzie w letnie weekendy wypoczywają poznaniacy, a od sierpnia także w bibliotekach na terenie miasta. 

W każdą środę, do 15 września, w godz. 17-19 rachmistrzowie dyżurują w czterech filiach Biblioteki Raczyńskich. Są to: 

  •   Filia Wildecka (w galerii GreenPoint przy ul. Hetmańskiej 91),
  •   Filia 11 (ul. Chwaliszewo 17/23),
  •   Filia 12 (ul. Arciszewskiego 27),
  •   Filia 42 (w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" na os. Pod Lipami 108).

Teraz pomoc w wypełnieniu formularza spisowego można otrzymać także w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa 3. Punkt spisowy jest czynny w każdy poniedziałek i piątek, do 17 września, w godz. 16-18.

Wszystkie te miejsca są przystosowane do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnością ruchową.

Pod koniec wakacji mobilny punkt spisowy będzie można spotkać w parku Cytadela (21-22 sierpnia), w okolicy Muzeum Uzbrojenia. Kolejna okazja na skorzystanie ze wsparcia rachmistrzów pojawi się 28 sierpnia w parku Wilsona na Łazarzu.

Oferta mobilnego punktu spisowego skierowana jest nie tylko do klientów biblioteki czy osób wypoczywających m.in. w poznańskich parkach , ale także do każdego, kto nie ma technicznych warunków do przeprowadzenia samospisu internetowego lub potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza online.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września. Podstawową formą udziału w badaniu jest spis przez aplikację na stronie spis.gov.pl. Spisać się można także dzwoniąc na infolinię: 22 279 99 99, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Możemy za to umówić się na inny dzień lub godzinę. Rachmistrzowie dzwonią wyłącznie z dwóch numerów - 22 279 99 99 oraz 22 828 88 88. 

Dla osób, które nie mają w domu komputera lub internetu, Miasto Poznań przygotowało trzy stałe punkty, gdzie można dokonać samospisu i uzyskać wsparcie w wypełnieniu internetowego formularza. Pierwszy znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, kolejny przy ul. Libelta 16/20, trzeci w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt).

Osoby, które nie spisały się przez internet lub telefon, mogą spodziewać się wizyty rachmistrza w domu. 

Do 17 sierpnia w Poznaniu spisanych zostało ponad 260 tys. osób. 

JZ