Koncerty, spektakle, wystawy, spacery z przewodnikiem - to i wiele innych atrakcji czeka na poznaniaków i turystów w najbliższy weekend. Miłośnicy dobrej kuchni mogą wziąć udział w kolejnej edycji Jedzielni - tym razem nad Rusałką. Osoby, chcące nauczyć się tańczyć krakowiaka i poloneza, zainteresuje zapewne udział w pikniku "Na ludową nutę", który odbędzie się na Kampusie UAM.

PIĄTEK 

Bajka o Strachu Stachu

To opowieść o podróży, przyjaźni, przezwyciężaniu codziennych trudności, własnych lęków i czerpaniu radości z życia. Spektakl dla małych i dużych w wykonaniu artystów z Asz Teatru jest wystawiany w ramach Lata z Estradą. To wakacyjny projekt Estrady Poznańskiej, który włącza do działań kulturalnych i animacyjnych osiedla peryferyjne. 

Boisko treningowe "Arki Kiekrz", ul. ks. Nawrota

Godz. 18:00

Wstęp wolny 

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora

Namena Lala na Szelągu

Trwa popularny cykl kameralnych koncertów Solo na Szelągu, który w każdy wakacyjny piątek przybliża twórczość młodych, niezależnych artystów. Tym razem na poznaniaków czeka Namena Lala. To solowy projekt Natalii Orkisz z krakowskiej grupy Box Anima - z towarzyszeniem loopera i wiolonczeli. 

Ogród Szeląg, ul. Ugory 

Godz. 20:00 

Wstęp wolny 

Szczegóły dostępne na Facebooku.

Letnie brzmienia 

W ramach Letniego Brzmienia w parku Starego Browaru wystąpi Mery Spolsky. Artystka sama pisze teksty i ubiera je w mocne elektro - techno bity i piosenkowe melodie. Na swoim koncie ma już dwa albumy - "Miło było Pana poznać" i "Dekalog Spolsky". 

Park Starego Browaru, Poznań, wejście od skrzyżowania ulic Ratajczaka i Ogrodowej

Godz. 20:00

Bilety: 69 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

SOBOTA

Niech żyją fyrtle! - wystawa w Starym Browarze

Poznań składa się z fyrtli. To nasze najbliższe otoczenie - miejsce, w którym spędzamy dni i noce. Na sąsiednich lub całkiem odległych fyrtlach pracujemy, a wolne dni spędzamy na fyrtlach szczególnie obfitujących w przyrodę. Każdy fyrtel jest inny, wyjątkowy. Członkowie poznańskiego kolektywu "Ilu nas jest" wspólnymi siłami narysowali 42 ilustracje. Powstały one na bazie odpowiedzi, jakich udzielili w ankiecie sami mieszkańcy. Całe miasto zostało również sfotografowane przez zespół Mishka Studio. Efekt tych prac można będzie zobaczyć na wystawie w Atrium Starego Browaru. Otwarcie wystawy zaplanowano na sobotę. Poznań w 42 odsłonach można będzie oglądać do 1 sierpnia. 

Atrium Starego Browaru, ul. Półwiejska 42

Od godz. 9:00

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.

Brodka w parku Starego Browaru

Monika Brodka to jedna z najbardziej niezwykłych artystek polskiej sceny muzycznej. Łączy w swojej twórczości pozornie niepasujące do siebie elementy różnych stylów muzycznych. Ogromną rolę przykłada również do warstwy wizualnej, dzięki czemu jej koncerty zawsze są niezapomnianym przeżyciem. W sobotę artystka wystąpi w parku Starego Browaru.

Park przy Starym Browarze, wejście od skrzyżowania ulic Ratajczaka i Ogrodowej

Godz. 20.30

Bilety: 99 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Summer Sky Festival

W otoczeniu Portu Lotniczego Poznań-Ławica wystąpią w sobotę trzy legendy rocka - Ira, Sztywny Pal Azji i Róże Europy. Koncert organizowany jest przez Visual Production w ramach Summer Sky Festival 2021. Wydarzenie odbędzie się na terenie trawiastym portu lotniczego Poznań-Ławica - w miejscu, w którym roztacza się panorama na całe lotnisko z widokiem na pas startowy. Całość uatrakcyjni food truck-owa oferta gastronomiczna.

Port Lotniczy Poznań Ławica, ul. Bukowska 285

Godz. 19:00

Bilety: od 100 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora.

Jedzielnia nad Rusałką

W weekend ponownie będzie można skosztować pysznego jedzenia. W sobotę nad Rusałką (okolice przejścia pod torami kolejowymi) odbędzie się druga w tym roku Jedzielnia, czyli organizowana przez Miasto Poznań cykliczna prezentacja poznańskich restauracji. W lipcu do udziału w akcji zaproszone zostały 4 lokale: restauracja Żuk, UMami Gotowanie, restauracja Radosna i mistrzynie pierogów z Nie śpimy, lepimy. Czwarty sezon Jedzielni odróżnia się od poprzednich trzech tym, że w każdym wydarzeniu bierze udział Gość Specjalny. Na lipcową edycję zaproszenie przyjęło Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu, którego wolontariusze będą serwowali potrawy charakterystyczne dla kultury Bliskiego Wschodu. Podczas Jedzielni restauracje i Gość Specjalny serwują dania w cenie 10 zł - tak, aby każdy z odwiedzających mógł spróbować kilku potraw. Nowością w sezonie 2021 jest to, że każdy lokal będzie miał możliwość przygotowania jednego dania premium w cenie do 15 zł.

Okolice przejścia pod torami kolejowymi (między terenami nad jeziorem i obiektami sportowymi Olimpii) 

Godz. 12:00 - 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zbuduj makietę Kaponiery

Jak wyglądała Kaponiera Kolejowa w czasach, gdy nie otaczały jej tony betonowej konstrukcji? W weekend będzie można to zobaczyć, a nawet dotknąć. Chętni uczestnicy stworzą kartonową makietę obiektu wraz z jego najbliższym otoczeniem. Do współpracy zaproszony został Mariusz Wojciechowski - znawca fortyfikacji poligonalnych, współautor monografii Twierdzy Poznań, którego projekt będzie realizowany. Na zajęcia można przyjść bez rezerwacji, ale aby być pewnym możliwości udziału warto się zapisać oraz stawić przy foyer przed wejściem do kaponiery maksymalnie na 10 minut przez rozpoczęciem wydarzenia. Warsztaty potrwają do niedzieli.

Podziemia Ronda Kaponiera

Godz. 13:00

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Kaponiery Kolejowej.

Na ludową nutę

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na drugie wakacyjne spotkanie. Tym razem impreza odbędzie się pod hasłem "Na ludową nutę - piknik dla małych i dużych". Gościem specjalnym będzie Zespół Tańca Ludowego "Poznań" AWF, który nie tylko zatańczy dla publiczności, ale również weźmie udział w warsztatach dla dzieci. Każdy kto w sobotę w samo południe zjawi się na skwerze PTPN obok Wydziału Fizyki UAM na Morasku poczuje się jak tancerz ludowy. Do dyspozycji gości będzie punkt fotograficzny, w którym będzie można przymierzyć barwne stroje ludowe udostępnione przez zespół z AWF. Tancerze zaproszą także wszystkich do nauki krakowiaka i wspólnego poloneza. Najmłodsi wysłuchają baśni i legend z różnych regionów oraz zajrzą do szafy, czyli wezmą udział w ludowym pokazie mody. Nie zabraknie też zajęć ruchowych i plastycznych. Druga część wydarzenia to wywiad z prof. Przemysławem Matusikiem, autorem czterotomowej publikacji pt. Historia Poznania, która ukazała się w ostatnim czasie w Wydawnictwie Miejskim Posnania. 

Skwer Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, obok Wydziału Fizyki UAM na Morasku

Godz. 11.30 - 16.30

Wstęp wolny

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie PTPN oraz na Facebooku.

Lato na Trakcie

Osoby, które mają ochotę odetchnąć świeżym powietrzem i zobaczyć piękne krajobrazy bez konieczności urządzania dalekich wycieczek pozamiejskich, mogą wziąć udział w sobotnim spacerze w ramach akcji Lato na Trakcie. Przechadzka będzie poświęcona poznańskim parkom. Rozpocznie się nieopodal Starego Rynku, a zakończy w okolicach Dzielnicy Zamkowej. 

Start: centralna część parku Chopina

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Lata na Trakcie

Dźwięki wokół Cybiny

Czy dźwięki są elementem naszego dziedzictwa? Czy są ważne i należy je chronić, aby można je było usłyszeć także w przyszłości? Z odpowiedziami na te i wiele innych pytań zmierzyli się organizatorzy wystawy "Dźwięki wokół Cybiny", której wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę. Ekspozycja pozwoli spojrzeć na otaczający świat z innej perspektywy. Na co dzień poznajemy go głównie poprzez to, co widzimy. Na wystawie będziemy go natomiast słuchać. Zwiedzający dowiedzą się, jaki jest pejzaż dźwiękowy doliny Cybiny. Posłuchają wspólnie nagrań uchwyconych nad rzeką oraz na pobliskim Ostrowie Tumskim i Śródce. Na sam koniec każdy będzie mógł  poczuć się jak kompozytor i stworzyć utwór, w którym instrumentami będą odgłosy miasta.

Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2

Godz. 12

Wstęp jest bezpłatny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Bramy Poznania.

Lato na Madalinie

Warsztaty rękodzielnicze, spotkanie z alpakami, programowanie w zabawie czy kiermasz książkowy - te i wiele innych atrakcji czeka na dzieci i dorosłych w dawnej zajezdni tramwajowej na Madalinie. Przez cały czas trwania wydarzeń do dyspozycji najmłodszych są także tor wodny, trampoliny, strefa plażowa i strefa dziecięca, wielkie planszówki, animacje itp. Atrakcje w ramach Lata na Madalinie czekają na poznaniaków i turystów także w niedzielę.

ul. Madalińskiego 17

Godz. 10:00 - 16:30

Wstęp wolny

Więcej informacji o planowanych wydarzeniach można znaleźć na Facebooku

Lalkowy spektakl muzyczny

Dzieci i ich rodzice, którzy przyjdą do amfiteatru Bramy Poznania, będą mogli zobaczyć przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. Poprzez lubiane i nośne dla dzieci medium, jakim jest piosenka, podjęte zostaną ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem. Muzyka, wokół której zbudowany jest spektakl, została skomponowana w taki sposób, aby mali uczestnicy chętnie włączali się w śpiew i tym samym na trwałe zapamiętali treści w nich zawarte.

Amfiteatr Bramy Poznania, ul. Gdańska 2

Godz. 11:00

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują darmowe wejściówki do pobrania w dniu wydarzenia od godz. 10.00

Więcej informacji można znaleźć na stronie Bramy Poznania

NIEDZIELA

Koncert Kultu

Kultu ani Kazika Staszewskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Ikona polskiego rocka z charyzmatycznym wokalistą na czele wystąpi w niedzielę na poznańskiej Ławicy. Koncert organizowany jest przez Visual Production w ramach Summer Sky Festival 2021. Wydarzenie odbędzie się na terenie trawiastym portu lotniczego (w miejscu, w którym roztacza się panorama na całe lotnisko z widokiem na pas startowy). Całość uatrakcyjni food truck-owa oferta gastronomiczna.

Port Lotnicy Ławica, ul. Bukowska 285

Godz. 20:00

Bilety: od 100 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Oprowadzenie po Kaponierze Kolejowej

Kim był Kaponier? Skąd ceglane podziemia pod głównym węzłem komunikacyjnym miasta? Jak wyglądał kanonier służący w Kaponierze? To nie jedyne pytania, na które poznają odpowiedź osoby, które skorzystają z możliwości oprowadzenia przez przewodnika po podziemiach Kaponiery Kolejowej. Dzięki prezentacji multimedialnej, wyjątkowym zdjęciom oraz opisom związanym z dziejami Twierdzy Poznań, wspólnie spędzony czas będzie niezapomnianym przeżyciem. Do Kaponiery Kolejowej może wejść każdy chętny, jednak jednocześnie przebywać w niej do 23 osób. Można przyjść bez rezerwacji, ale aby być pewnym wejścia na oprowadzanie przez przewodnika należy się zapisać oraz stawić się przy foyer przed wejściem do kaponiery maksymalnie na 15 minut przez rozpoczęciem oprowadzania.

Podziemia Ronda Kaponiera

Godz. 10:00

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Kaponiery Kolejowej.

Spacer botaniczny

Osoby, które mają ochotę spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie  zapoznać się bliżej z roślinami użytkowymi, otaczającymi nasze domy i bloki, mogą wziąć udział w spacerze botanicznym. Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jakie znaczenie dla ekosystemu oraz dla przetrwania człowieka mają poszczególne gatunki roślin, a także jaki wpływ na zdrowie mają osiedlowe zioła i owoce. 

Miejsce zbiórki: os. Bolesława Chrobrego, pawilon 110 (obok głównego wejścia do Biedronki), przed kawiarnią "Małe Fusy"

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie Galerii Miejskiej Arsenał.

Dzień z Rzeźbami z Natury

W maju w okolicy Bramy Poznania stanęły trzy instalacje artystyczne - Habitat, Fałszywy Kulisty Model Ziemi oraz Wiatrak. Rzeźby nawiązują do tematyki związanej z bioróżnorodnością i współistnieniem ludzi i zwierząt w mieście. Instalacje stały się inspiracją do niedzielnych wydarzeń. Chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Pawłem Kowalczykiem - doświadczonym obserwatorem życia ptaków, autorem zdjęć do cyklu czterech wystaw "Ptaki Poznania", prowadzącym spacery ornitologiczne. Podczas niedzielnej wycieczki po okolicy pokaże on miejsca, z których najlepiej oglądać ptaki, zaprezentuje ekwipunek potrzebny do obserwacji tych zwierząt, a także przedstawi swoje prace fotograficzne. Uczestnicy spaceru zostaną zapoznani z gatunkami ptaków żyjącymi w Poznaniu, szczególnie w okolicach centrum miasta oraz rzeki Warty. Spacery odbędą się o dwóch porach dnia - o godz. 11.00 i 14.00. Liczba uczestniczek (ków) jest ograniczona. Obowiązują zapisy na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Decyduje kolejność zgłoszeń.W niedzielę będzie można porozmawiać także z członkami Fundacji Otwarta Strefa Kultury - twórcami instalacji Rzeźby z Natury oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Amfiteatr Bramy Poznania, ul. Gdańska 2

Godz. 11:00

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Bramy Poznania

AJ, JZ