Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Z okazji zbliżającego się Dnia Flagi i święta Konstytucji 3 Maja strażniczki miejskie rozdały poznaniankom i poznaniakom 230 biało-czerwonych flag. W czwartek funkcjonariuszki można było spotkać na placu Wolności i Starym Rynku.

Strażniczki rozdawały przechodniom polskie flagi w komplecie z maseczkami. Łącznie było ich 230.  Liczba ta nie jest przypadkowa, ponieważ 3 maja będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji.

-  Chcemy w ten sposób przypomnieć mieszkańcom o znaczeniu polskich barw narodowych i zachęcić do refleksji nad naszą historią. Namawiam wszystkich do wywieszenia biało-czerwonych flag w oknie, na balkonie czy przed domem - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W długi weekend majowy polskimi flagami zostaną ozdobione tramwaje i autobusy MPK.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej uchwalono decyzją Sejmu w 2004 roku. Ideą święta jest oddanie czci i szacunku dla symbolu Polski. Tego dnia przypada także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień później świętujemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej. W tym roku ze względu na pandemię tradycyjne uroczystości rocznicowe nie będą mogły się odbyć. 

JZ