Obecnie wózek paletowy spotkamy w większości firm posiadających magazyn. Wózki paletowe lub inaczej paleciaki wspomagają prace załadunkowe i transportowe. Przy dostawach i rozkładaniu dużej ilości towaru wózki magazynowe okazują się niezbędne, gdyż jednostka ludzka nie byłaby w stanie samodzielnie poradzić sobie z taką pracą. Znaczy w końcu byłaby, ale dla każdej firmy liczy się czas, więc proces nie mógłby trwać wystarczająco długo.

Cechy charakterystyczne przy wyborze wózka idealnego

Przy wyborze ręcznego wózka paletowego należy wziąć pod uwagę następujące cechy wózków:

 Po pierwsze długość wideł wózka paleciaka, gdyż mogą one mieć od 800 do nawet 2500 mm. Te krótkie paleciaki świetnie nadają się do niewielkich przestrzeni i wąskich korytarzy, gdzie liczy się duża manewrowość, z którą za duży paleciak ręczny sobie zwyczajnie nie poradzi. Duże wózki o długich widłach będą doskonałe przy rozładunku niestandardowych wymiarów ładunków, jak blachy czy palety meblowe. Najczęściej wybieraną długością wideł jest 1150 mm.

Po drugie, udźwig wózka ręcznego czy wózka elektrycznego jest istotny. Oczywiście, w większości przypadków wersja elektryczna będzie miała większy udźwig. Maksymalny udźwig dla większości modeli wynosi 2 500 kg. Najpopularniejszym udźwigiem wózków platformowych o długości wideł 1800 - 2000 mm będzie 2 000 kg, krótsze wózki raczej będą osiągały jedynie 1 000 kg. To wystarczający udźwig dla większości celów, w których wykorzystuje się wózki paletowe ręczne.

Kolejną istotną cechą jest szerokość paleciaka z wagą. Najczęściej waha się ona między 540 - 550 mm. Jednak można także nabyć wózki o niestandardowej szerokości - najczęściej są to węższe wózki o szerokości do 520 mm, przeznaczone dla palet standaryzowanych na rynek amerykański.

Następna kwestia to wysokość wideł wózka paletowego z wagą. Z reguły osiąga ona około 80 mm, ale niektóre wózki są specjalnie przygotowane jako nisko profilowe do palet o mniejszej wysokości (osiągają np. do 50 mm). Jedną z firm, które produkują takie wózki platformowe jest Silverstone Polska.

Ostatnią z ważniejszych cech jest wysokość. Oczywiście, wózek podnośnikowy będzie wyższy od wózka ręcznego. Wózek paletowy będzie podnosił najczęściej maksymalnie na 20 cm, więc jeśli zależy nam na większej wysokości to spokojnie możemy wybrać sztaplarkę lub nawet podnośnik nożycowy. Opcją będą także wózki paletowe masztowe.

Różnorodność wózków platformowych i paletowych pozwala na łatwy dobór odpowiedniego sprzętu dla danej firmy. Jasne jest, że wózki na potrzeby gastronomiczne będą całkiem inne od tych używanych w warsztatach, a jednocześnie będą pochodziły z tej samej branży. W warsztacie przyda się raczej żuraw warsztatowy i szafa na narzędzia, gdy do dostaw gastronomicznych bardziej potrzebne będą mniejsze i mobilniejsze wózki do beczek czy  wózki schodowe.

Wybór ręcznego wózka paletowego