Nowoczesny styl i minimalizm, jaki króluje teraz wśród wnętrz, sprawił, że producenci przełączników opracowali nowe rozwiązania, pasujące do ultranowoczesnych pomieszczeń. W ten sposób, oprócz zwykłych przełączników z klawiszami, pojawiły się również te dotykowe. Czym się różnią i który wybrać?
Klasyczne włączniki światła
Tradycyjne włączniki światła są dostępne w wielu różnych wersjach. W dzisiejszych czasach gama proponowanych ofert jest bardzo bogata, dzięki czemu każdy może znaleźć coś, co idealnie pasuje do wnętrza jego domu. Włączniki można montować na powierzchni lub pod tynkiem. Z reguły wykonane są z tworzywa sztucznego i można kupić je w różnych kolorach. Tradycyjne włączniki są wyposażone w dwa przyciski, które są odpowiedzialne za dwa oddzielne obwody w domu.
Włączniki klasyczne - czy warto?
Zwykłe przełączniki nie są już tak powszechne. Producenci stale podążają za potrzebami klientów, a ich oferta obejmuje coraz bardziej nowoczesne technologie, które są dostosowane do różnych typów pomieszczeń i modnych stylów.
Włączniki klasyczne także świetnie wpasowują się do unowocześnionych pomieszczeń. Wśród propozycji producentów znaleźć można nawet takie wykonane ze szkła lub z kamienia. W obecnej chwili propozycje produktów nie są ograniczone do białych, klasycznych włączników. Aktualnie posiadają one unikalny design i filigranowe kształty. Nie powodują już, że pomieszczenia stają się brzydsze, tylko stylowo je uzupełniają.
Rodzaje tradycyjnych włączników
Klasyczne włączniki mogą mieć różne funkcje w pomieszczeniach. Ciekawym rozwiązaniem są te, które nazywane są klatkami schodowymi, umożliwiają one sterowanie światłem na dwóch poziomach - najczęściej na górze schodów montuje się klasyczny przełącznik, a na dole przełącznik z czujnikiem ruchu.
Włączniki typu make dają możliwość automatycznego wyłączenia światła po określonym czasie. Są wyposażone w przyciski odbijające, które wyłączają światło. Dostępne są również opcje z czujnikiem ruchu, który zauważa obecność osoby w pobliżu danego obszaru i w ten sposób włącza światło.
Przełączniki na dotyk - nowoczesne rozwiązanie
Nowoczesne rozwiązania, które oferują nam producenci, różnią się znacznie od tych, które wszyscy dobrze znamy. Zazwyczaj są całkowicie płaskie, dyskretne, wykonane ze szkła lub metalu. Mechanizm jest ukryty w skrzynce, którą montuje się w ścianie, dzięki czemu włączniki dotykowe są niemalże niewidoczne. Pozwala to na uzyskanie nowoczesnego efektu. W przypadku włączników dotykowych klient może wybrać przełącznik w kolorze zbliżonym do ściany lub w zupełnie kontrastowym kolorze. Włączniki dotykowe mają wysoki połysk. To rozwiązanie sprawdza się w każdym stylu wnętrza. Minimalistyczny design włączników może całkowicie wtopić się w aranżację lub dodać do niej ciekawy akcent. Panele dotykowe perfekcyjnie sprawdzą się także w przypadku klasycznych wnętrz oraz tych w stylu retro. Szklane panele z łatwością wkomponują się w eleganckie wnętrza.
Czy to wygodne?
Wielu producentów oferuje klientom włączniki dotykowe posiadające specjalny mechanizm, który umożliwia sterowanie światłem zdalnie. Oprócz tego przełączniki dotykowe są dostępne w wersjach z czujnikami ruchu, podtynkowym radiem, regulatorami temperatury i wieloma innymi dodatkami, dzięki którym są jeszcze wygodniejsze. Oprócz nowoczesnego wyglądu przełączniki tego typu są niezwykle funkcjonalne.
Zalety przełączników dotykowych
Włączniki dotykowe mają nie tylko designerski wygląd, ale także inne zalety. Jedną z nich jest szybki i łatwy montaż. Praktycznie każdy jest w stanie poradzić sobie z obsługą tego urządzenia. Ponadto konstrukcja włączników pozwala je synchronizować z innymi urządzeniami, dzięki czemu możliwe jest przejęcie kontroli nad różne rzeczami znajdującymi się w domu za pomocą jednego przełącznika. Kolejną zaletą jest to, że włączniki dotykowe bardzo łatwo można utrzymać w czystości. Dzięki temu, że są całkowicie płaskie i nie mają wgłębień, można je dokładnie wyczyścić za jednym razem.
Materiały, których używa się do wykonania włączników dotykowych, są lekkie i odporne na zarysowania, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem przez długi czas. Wiele paneli dotykowych posiada funkcje ściemniania, za pomocą której możliwe jest regulowanie intensywności punktów świetlnych w pokojach.