W gmachu Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu miało miejsce ciekawe wydarzenie. Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w oparciu o Wojewódzki Program „Dopalacze Niszczą Życie” oraz Stowarzyszenie Pedagogów Społecznych zorganizowały pokaz spotu pn. „Życie Moim Dopalaczem” o tematyce profilaktycznej. Głównym wątkiem zaprezentowanego materiału filmowego była historia opisana przez młodą dziewczynę, która straciła brata w wyniku zażycia substancji psychoaktywnej.
Przygotowany materiał ma za zadanie nakłonić osoby oglądające spot do refleksji – czy warto ryzykować własne życie po to, aby poddać się presji otoczenia i spróbować narkotyków czy dopalaczy. Koncepcja przygotowania spotu sparowana była z kampanią profilaktyczną prowadzoną przez Stowarzyszenie Pedagogów Społecznych RIPOSTA nad rzeką Warta.
Unowocześniając działania o charakterze profilaktycznym Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zaangażował w udział w przedsięwzięciu uczniów klasy o profilu policyjnym z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej, którzy wcielili się w rolę młodzieży spędzającej czas wolny na terenach zielonych. Z kolei Mikołaj Kościelak uczeń Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza specjalnie napisał utwór muzyczny, który stał się ścieżką dźwiękową wspomnianego spotu, a utwór muzyczny wykonali uczniowie Orkiestry Kameralnej Poznańskie Smyczki pod przewodnictwem Pana Jacka Pawełczaka. Galę uświetnił również pokaz umiejętności muzycznych zespołu „Big Band” pod batutą Pana Mariusza Pikulskiego.
I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji nadkom. Leszek Steinitz wręczył wszystkim uczniom oraz instytucjom zaangażowanym w tworzenie kampanii profilaktycznej, której efektem końcowym jest spot, specjalne podziękowania oraz drobne upominki ufundowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, Komendę Miejską Policji w Poznaniu, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania oraz Straż Miejską Miasta Poznania. Należy podkreślić, że spot został specjalnie przygotowany również w wersji dla osób głuchych i niedosłyszących, ponieważ posiada transkrypcję języka migowego wykonaną przez funkcjonariusza Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które wzięły aktywny udział w tworzeniu tego projektu.
Rafał Lipczewski